Žrtvovao karijeru zarad Srba
Ogromna kripta novog velelepnog hrama Hristovog vaskrsenja u Podgorici bila je pretesna da primi sve one koji su se okupili na Vidovdanskoj akademiji posvećenoj stradanju na Kosmetu. Akademija je ove godine obogaćena izložbom fotografija iz Prvog svetskog rata, a posebno promocijom knjige "Evropa je skončala u Prištini", penzionisanog pukovnika francuske vojske Žaka Ogara, koja je privukla posebnu pažnju.
Akademiji je prisustvovao i autor knjige Ogar. Ovaj oficir od karijere, jedanaesti izdanak ugledne oficirske porodice, boravio je na Kosovu 1999. godine u misiji Kfora kao komandant specijalnih francuskih operativnih snaga. Prekaljenom vojniku bilo je dovoljno samo 12 dana da doživi surovo otrežnjenje i shvati ko je žrtva, a ko agresor.
Pročitajte još:
"Kosovo je oduvek srpsko i tako mora da ostane"
"Na Kosovu su SAD vodile rat protiv Srbije i ruskih interesa"
- Zahvaljujući pukovniku Ogaru i njegovoj jedinici, u prvom naletu bio je spasen manastir Devič. Pukovnik Ogar danas ne bi bio pukovnik Ogar da nije bilo Kosova i Metohije, već bi bio general Ogar, kao i njegov rođeni brat. A kad je bio veliki pogrom Srba 2004. godine, u manastiru Devič takođe je bila francuska jedinica, ali u njoj nije bilo pukovnika Ogara. Posle toga nije bilo ni Deviča - ispričao je vladika Jovan Ćulibrk, ne propuštajući da istakne i neke druge strane oficire - heroje koji su se časno poneli na Kosmetu, poput Marka Bertolina ili Rozarija Kastelanija.
Samo nekoliko meseci po povratku s Kosmeta, pukovnik Ogar je skinuo uniformu i odrekao se karijere u znak protesta zbog svega što se dešavalo u južnoj srpskoj pokrajini.
- Ono što sam 1999. godine video na Kosovu i Metohiji se najblaže rečeno nije poklapalo sa onim što su javljali svetski mediji. Tih dana sam čuo izjavu Bernara Kušnera koji je kazao da se "Evropa rodila u Prištini". To je naravno bilo u potpunoj suprotnosti sa stvarnim stanjem, što sam i iskazao u svojoj knjizi - naglasio je pukovnik Ogar u hramu u Podgorici.
Ovaj tihi, časni čovek dodao je i da se nada kako će njegova knjiga predstavljati mali doprinos Francuske Srbiji, dokaz i potvrdu davnašnjeg francusko-srpskog prijateljstva.
Kosovo hrišćanska zemlja
Tokom akademije, mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije ispričao je jedan događaj s američkom ambasadorkom na Kosovu kako bi opisao različita shvatanja Kosmetu.
- Na prijemu kod patrijarha ambasadorka je pričajući o svojoj diplomatskoj karijeri kazala da joj je prvi put da je ambasador u jednoj muslimanskoj zemlji! Upozorili smo je da je Kosovo hrišćanska zemlja sve od četvrtog veka pa do naših vremena - ispričao je mitropolit Amfilohije.