Pogranična zona kao logor
Preko hiljadu migranata već danima je "zaglavljeno" u međugraničnoj zoni na makedonsko-grčkoj granici. Oko pet kilometara od železničkog prelaza blizu Đevđelije, tanka traka na kojoj piše "Stop policija" deli izbeglice od makedonske teritorije.
Specijalne policijske jedinice MUP-a sprečavaju ih da uđu u Makedoniju, a one kojima to pođe za rukom, vraćaju nazad u međugraničnu zonu koja sve više liči na logor. U policiji kažu da moraju paziti na ulazak u zemlju zato što Grci nekontrolisano puštaju migrante, a Srbija ih vraća u Makedoniju posle najave Mađarske da neće prihvatiti migrante.
- Već duže delujemo preventivno jer granica s druge strane uopšte nije osigurana. Redovnu komunikaciju imamo sa srpskom stranom, a to nije slučaj i s grčkim kolegama, koji još nisu odgovorili našim inicijativama o poboljšanju saradnje - izjavio je portparol MUP-a Makedonije Ivo Kotevski.
Svi bi na Zapad
U policiji ističu da je za samo nedelju dana MUP izdao potvrde o boravku 3.023 državljana Sirije, Avganistana, Iraka, Konga, Pakistana i drugih zemalja. Do juče nijedan od njih nije zatražio azil u Makedoniji, već su im krajnji cilj bogatije zemlje Evropske unije.
Makedonske nevladine organizacije upozoravaju da migranti, koji danima sede na otvorenom, nemaju ni hrane, ni vode, ni lekova, a potrebna im je i odeća i ćebad za duge, hladne noći.
Mersiha Smailović iz nevladine organizacije Legis potvrđuje opšti utisak da je međugranična zona postala kao logor i da migranti uopšte ne mogu ući na granični prelaz Bogorodica i tamo iskazati svoju nameru da li u Makedoniji žele da zatraže azil ili da samo prođu kroz nju.
Prema nedavno donetim izmenama Zakona o azilu, migrantima se dozvoljava da u Makedoniji ostanu 72 sata tokom kojih mogu da budu samo u tranzitu ili da ga iskoriste za traženje azila u Makedoniji.
Šefica kancelarije Međunarodne organizacije za migracije Sonja Božinovska Petruševska kaže da će ove zakonske izmene u velikoj meri doprineti smanjenju rizika kojima su do sada bili izloženi migranti.
- Ipak, treba voditi računa da se oni kreću na otvorenom, da su gladni, premoreni i u teškoj finansijskoj situaciji. Njima je potrebna zaštita tokom putovanja jer se nalaze u dosta ranjivoj situaciji - kaže Božinovska Petruševska.
U porodilištu u Đevđeliji, 20-godišnja izbeglica iz Sirije na svet je donela devojčicu kojoj su roditelji dali ime Linar (po cveću koje cveta zimi). Pre dva meseca, sa grupom od 40-ak ljudi roditelji ove bebe krenuli su na dug i neizvestan izbeglički put preko Turske, Grčke, Makedonije prema Srbiji i dalje ka Nemačkoj.
Pročitajte još:
* Imigrantska tragedija pregolema
* Ovako izgleda srpsko-mađarska granica
* "Makedonija podstiče prolazak azilanata, raste pritisak na Srbiju"
* Makedonija: Stotine migranata zarobljeno na ničijoj zemlji
* Makedonci zarađuju na nesrećnicima iz Sirije: Hleb od 25 denara prodaju za 100