Kriza stigla i u grčka letovališta: Neuređene plaže i visoke cene
Grčka kriza vidljiva je ove sezone naročito u turističkim mestima, pa i onima kao što je poznato letovalište Asprovalta u solunskojh regiji, gde su turiste dočekali neuređeni parkovi i plaže, zapušteni objekti, ali i više cene.
U Asprovalti, čije je plaže Evropska unija obeležila plavim zastavicama, kao najlepše i najurednije, tuševi na plaži su zarđali i neofarbani, kao i ljuljaške i klackalice na dečijim igralištima.
Nepokošena trava, brojni grafiti tamo gde ne bi trebalo da budu, pokvarene fontane, samo su deo slike ovog dela Grčke koju, prenosi reporter Tanjuga.
Pročitajte još:
* Tajni plan EU kako da šutnu Grčku iz Evrozone
* Grčka spremna da proglasi bankrot?
Da im nije lako, gvore i na desetine tabli u Asprovalti i susednim mestima do Stavrosa: Nea i Vrasna, na kojima se oglašava prodaja placeva, gotovo uz samo more, započetih i napuštenih objekata, od kojih su neki hotelskog tipa. Prodaja je oglašena na grčkom, ali i na lošem srpskom jeziku.
Gostiju iz Srbije ovde je trenutno najviše, dolaze autobusima preko turističkih agencija, ali i automobilima gotovo svih registarskih oznaka od Subotice do Vranja, Leskovca, doduše najviše iz Beograda i Niša.
Po apartmanima i vilama su istaknuta upozorenja na srpskom jeziku kako gosti treba da se ponašaju i koja pravila da poštuju.
Srbi ovde ostavljaju značajna sredstva, oni koji su ovde česti gosti, tvrde da su cene u Grčkoj, vanpansionske, ove godine oko 50 odsto veće nego lane.
Ugostitelji ovu tvrdnju Srba ne potvrđuju, ali i ne negiraju, ali tvrde da su "Srbi nekada mnogo više trošili i ostvljali para nego sada".
Uz Srbe ovde ima, ali mnogo manje, Bugara i Makedonaca, a tek poneki automobil sa registarskim oznakama Austrije, Nemačke i Rumunije.
U Asprovlati kafa košta 2,5 evra, koliko i sladoled i zamrzivača, populrani "giros" je 2,60 evra, sokovi od tri do četiri evra, lubenice 0,40 evra, breskve jedan evro.