Hrvatska menja zakon zbog ćirilice
Vlada Hrvatske prihvatila je predlog izmena Zakona o upotrebi jezika i pisma nacionalnih manjina koji garantuje slobodu izražavanja i služenja jezikom i pismom, prenosi Hrvatska radiotelevizija.
Prema odluci kojom je Ustavni sud prošle godine nedopuštenim ocenio raspisivanje "referenduma o ćirilici", vlada je bila u obavezi da do avgusta izmenama Zakona osigura mehanizme za slučajeve kada predstavnička tela jedinica lokalne samouprave ne sprovode obaveze iz toga zakona i opstruišu njegovo sprovođenje.
Naime, Ustavni sud je neustavnim proglasio referendumsko pitanje prema kojem bi građani odlučili da li su za to da se Ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina propiše da pravo na ravnopravnu službenu upotrebu svoga jezika i pisma manjine ostvaruju u sredinama u kojima čine više od polovine, umesto sadašnje trećine ukupnog stanovništva.
Pročitajte još:
* Hrvati imaju dovoljno potpisa protiv ćirilice
* U Hrvatsku se vraćaju ćirilične table
Ministar uprave Arsen Bauk kaže da su ovim predlogom zakona nacionalnim manjinama garantovane sloboda izražavanja i služenje jezikom i pismom i podsetio da, prema dosadašnjoj praksi, za usvajanje ovih izmena u Saboru je potrebna dvotrećinska većina, dok je premijer Zoran Milanović naglasio je da je to većina koju njihova koalicija ne kontroliše.