Hrvati žrtve silovanja dele po nacionalnosti
Poslanički klubovi u hrvatskom Saboru podržali su skandalozni predlog zakona o pravima žrtava seksualnog nasilja u "Domoviskom ratu", po kojem status žrtve mogu steći samo oni koji su bili na strani države Hrvatske.
Ovaj pravni akt države koja je članica Evropske unije novo je nasilje nad srpskim žrtvama u akcijama Bljesak i Oluja, a silovanja je bilo i u logorima Lora i Kerestinec.
- Predlog zakona o pravima žrtava seksualnog nasilja u Domovinskom ratu, koji ne prepoznaje zločine nad pripadnicima srpskog naroda, pokazuje da su Srbi u Hrvatskoj i dalje obespravljivljeni i da se na njih gleda isključivo kao na agresore - rekao je za Alo Savo Štrbac, predsednik Informaciono-dokumentacionog centra Veritas.
Muškarci silovani u Lori
"Nad muškarcima srpske nacionalnosti u Lori je, između ostalog, vršeno i seksualno nasilje, između ostalog i silovanje. U Kerestincu, gde su bili i muškarci i žene, u zloglasnoj crnoj sobi takođe su vršeni najstrašniji zločini", navodi Štrbac.
- Ovim zakonskim predlogom su pokazali da je Hrvatska i dalje antisrpska, da su po njima Srbi samo genocidni agresori i da nemaju pravo ni na šta. A istina je da se građanski rat, sa primesama verskog, kakav je bio na području Hrvatske devedesetih godina, nije odvijao po holivudskoj šemi između dobrih i loših. U tom ratu nije bilo nedužnih, što znači i da je silovanja bilo na obe strane. Tako su i žrtve silovanja bili i pripadnici srpskog naroda, i muškarci i žene. Ovim zakonskim okvirom ljude dele i 20 godina posle završetka rata, na žrtve i kriminalce, a žrtve su žrtve, bez obzira na versku ili nacionalnu pripadnost. Dok to ne shvatimo, nema ni pomirenja ni razumevanja među narodima - naglašava Štrbac.
On podseća da su zastrašujući zločini, među kojima su i silovanja, vršeni u logorima Lora u Splitu i Kerestinec kod Zagreba tokom 1992. godine, ali i 1995. godine, tokom akcija Bljesak i Oluja.
- Prema podacima koji su pribavili hrvatski istraživači, na području Hrvatske tokom rata devedesetih, seksualno nasilje, koje uključuje i silovanje, pretrpelo je 2.200 ljudi. Naime, oni su 147 registrovanih slučajeva uvećali 10 do 15 puta zato što se pretpostavlja da samo jedna od 10 ili 15 žrtava silovanja to i prijavi u ratu. U Hrvatskoj je procenjeno da je tokom Bljeska i Oluje bilo je između 95 i 127 srpskih žrtava seksualnog nasilja i silovanja. To nisu registrovani slučajevi, već se radi o proceni. Veritas od prošlog juna intenzivno radi na prikupljanju podataka o seksualnom nasilju nad pripadnicima srpskog naroda i ono što smo dosad utvrdili jeste da broj nije manji od onoga koji su evidentirali hrvatski istraživači nad pripadnicima hrvatskog naroda - navodi Štrbac.