Državni vrh Hrvatske zaratio zbog Oluje
Premijer Zoran Milanović, odnosno Vlada Hrvatske, odlučili su da imaju zadnju reč oko načina obeležavanja 20. godišnjice vojno-policijske akcije Oluja, saznaje "Jutarnji list" i navodi da će proslavu i ove godine, očito, zaseniti sukobi u samom vrhu državne vlasti i izazvati još veće podele.
Vlada je, kako je neslužbeno potvrđeno zagrebačkom dnevniku, u proceduru uputila odluku prema kojoj će se proslava Dana pobede i domovinske zahvalnosti 5. avgusta obeležiti tradicionalno u Kninu, ali potom u večernim satima u Zagrebu i to velikom vojnom paradom.
- Takav je predlog u proceduri i očekujemo da bude donet u četvrtak na sednici vlade - potvrđeno je iz Banskih dvora listu koji dodaje da će ova vladina odluka, nesumnjivo, rasplamsati tinjajući sukob na relaciji Banski dvori-Pantovčak, koji oko tog pitanja traje već više od nedelju dana.
Zaobišli Kolindu
Naime, u Kancelariji hrvatske predsednice Kolinde Grabar Kitarović juče nisu skrivali nezadovoljstvo zbog takve vladine odluke.
- Predsednica se ne slaže s odlukom da se proslava Oluje održi isti dan, niti je ta odluka doneta u dogovoru s njom... niko se s predsednicom kao vrhovnom zapovednicom, niti s Glavnim štabom nije ni konsultovao oko toga. Ovo je dokaz kako vlada još jednom siluje proceduru kao u slučaju preseljenja u Visoku ulicu. To je odraz njihove arogancije - poručili su s Pantovčaka.
Pročitajte još:
* Milanović "ispalio" Kolindu, ona besna
* "Tema ratnih zločina i dalje opterećuje odnose Srbije i Hrvatske"
* "Gotovina je ustaša, a Hrvatska neka me demantuje"
* Milanoviću jasno: Šešelj kriv, Gotovina nevin
* Kakva ekipa: Kolindu savetuju Gotovina, Markač i Tuđmanov sin
Ističu da im je žao što nije osnovan državni odbor u koji bi bila uključena i Kancelarija predsednice, koji bi, potom, odlučivao o proslavi Oluje.
- Niko nije konsultovao ni struku da se uopšte vidi da li je izvodljivo takvu proslavu održati u jednom danu - komentar je sa Pantovčaka.
Inače, ova odluka vlade na tragu je ranijih najava premijera Milanovića koji se zalagao za to da se 20. godišnjica Oluje proslavi u Kninu, a nakon toga istoga dana, ali puno grandioznije, u Zagrebu.
Nakon prošlonedeljnje sednice Saveta za odbranu Milanović je, podseća "Jutarnji", novinarimai izjavio da je s Grabar Kitarović dogovoreno da će proslava akcije Oluja imati dve manifestacije - u Kninu i Zagrebu.
- Tu se slažemo. U Knin treba otići, tamo prepodne barjak, a nakon toga u Zagrebu treba biti vojna parada. Učestvovaću na oba događaja - rekao je tada Milanović, ali su iz Kancelarije predsednice ubrzo demantovali dogovor oko proslave Oluje i naveli da na sednici Saveta nije bilo reči o toj temi, te stoga ništa nije ni dogovoreno.
Grabar Kitarović predlaže osnivanje odbora za Oluju
Hrvatska predsednica Kolinda Grabar Kitarović izjavila je da još ništa nije dogovoreno u vezi sa 20-godišnjicom "Oluje", kao i da je premijeru Zoranu Milanoviću predložila osnivanje državnog odbora kako bi se na najbolji način obeležila ta hrvatska vojno-policijska akcija, preneli su zagrebački mediji.
- Upravo sam potpisala dopis predsedniku Vlade Milanoviću kojem predlažem da se osnuje državni odbor u kojem bi bili predstavnici mojeg i njegovog ureda, predstavnici Hrvatskog sabora, parlamentarnih stranaka, ali i komandujući iz Oluje, predstavnici vojske, policije... Smatram da je to pitanje u kojem se apsolutno ne smemo razdvajati i deliti - izjavila je Grabar Kitarović, prenela je Hina.
Hrvatska predsednica kazala je da želi da se "Oluja", kao jedan od, kako je rekla, najslavnijih datuma u novijoj hrvatskoj istoriji, obeleži na najdostojanstveniji način i da se o tome treba dogovoriti.
Hrvatska vojno-policijska akcija "Oluja", izvedena početkom avgusta 1995. godine, okončana je padom Republike Srpske Krajine, čijih preko 200.000 stanovnika je završilo u izbeglištvu.
Haški tribunal je u prvostepenoj presudi generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču okarakterisao "Oluju" kao udruženi zločinački poduhvat, sa ciljem proterivanja najvećeg dela krajiških Srba. U drugostepenoj presudi, takve tvrdnje su, međutim, odbačene i generali oslobođeni. To je najveća operacija vojske Hrvatske i simbol njenog Domovinskog rata, a 5. avgust, dan kada su hrvatske snage ušle u Knin, u toj zemlji se proslavlja kao državni praznik pod nazivom Dan pobede i domnovinske zahvalnosti.