Marama na sudu
Hidžab se u Crnoj Gori nedavno našao na Ustavnom sudu, kojem se obratila grupa profesora barske gimnazije i zatražila mišljenje o 16-godišnjoj učenici koja se pojavila u školskoj klupi sa hidžabom na glavi. Profesori su smatrali da su verska obeležja u državnim školama zabranjena.
Tim povodom oglasilo se Ministarstvo prosvete koje je poručilo da niko ne sme biti diskriminisan "prilikom nošenja marame i kape, koji su sastavni deo nošnje jedne vere", po ugovoru koji su potpisali Islamska zajednica i Vlada Crne Gore.
Odluku Ustavnog suda čeka i otac učenice, koji strepi da Ustavni sud neće odmah dati tumačenje. Za to vreme neki profesori su se izjasnili da neće predavati u odeljenju gde učenica nosi hidžab.
Ratna dešavanja devedesetih godina u bivšoj Jugoslaviji doprinela su da se izvestan broj muslimanki odluči da nosi hidžab. U Srbiji su to uglavnom maloletnice u Novom Pazaru, što govori o uticaju roditelja i modi, poput one da se u beogradskim autobusima vernici krste kad prođu pored neke crkve. Žene vehabija donele su u BiH nikab i burku, odnosno potpuno pokrivanje žene, čak i lica i očiju, pa sve više muslimana prihvata običaje Bliskog istoka.
Hidžab je marama koja pokriva samo kosu, a uz nju se obično nosi široka, bezoblična odeća. Posle Drugog svetskog rata u Jugoslaviji je donet zakon o zabrani nošenja zara, feredže i crnog ogrtača. Danas slične zakone izglasavaju pojedine evropske države, poput Francuske.