Pomoć Amerike za masovne ubice
Još nije stavljena tačka na slučaj "Monstrum", iako su šestorica Albanaca osuđeni na doživotne kazne zatvora zbog masakra petorice makedonskih ribara na Smiljkovskom jezeru kod Skoplja.
Advokati osuđenih Albanaca još nisu dobili pismena obrazloženja za izrečene kazne, a u slučaj već zatvoren sudskim presudama umešao se i koalicioni partner u vladi, lider Demokratske unije za integraciju Ali Ahmeti.
Uz odobrenje premijera Nikole Gruevskog, Ahmeti je od FBI zatražio da nadgleda ceo sudski postupak u slučaju "Monstrum".
Dvojica koalicionih partnera na vlasti su se saglasili da je to potrebno kako bi svi imali poverenja u proces.
- Iako je ovo pitanje iz oblasti sudstva i prava, ono direktno zadire u međuetničke odnose. Za nas je to veoma važno. Smatramo da bi međunarodni nadzor povećao kredibilitet procesa, koji je u suštini osetljiv i vrlo složen. U tom smislu tražimo da proces
Protesti do TiraneNakon izricanja presude šestorici Albanaca, koji su osuđeni na doživotne robije zbog ubistva četvorice mladića i 50-godišnjeg ribara kod Smiljkovskog jezera, došlo je do niza nasilnih protesta Albanaca i sukoba sa policijom u Skoplju, ali i u Tirani i Prištini. |
nadgleda FBI - izjavio je Ahmeti, dodajući da se i premijer Gruevski složio da sudski proces bude transparentniji.
Mišljenja eksperata po ovom pitanju su podeljena. Profesor Fakulteta pravnih nauka, dr Stefan Budžakovski kaže da vlast može da zatraži da i strani obaveštajci nadgledaju, pa i učestvuju u prikupljanju dokaza u slučajevima koji se tretiraju kao teroristički akt, kao što je to bio slučaj "Monstrum".
Za razliku od njega, profesor dr Gordan Kalajdžijev smatra da FBI nema osnovu da se u ovoj fazi uključi u nadgledanje slučaja, već da postoje druge međunarodne organizacije koje mogu da nadgledaju sudski postupak.