Neće Srbe, ali hoće njihovu baštinu
Ulazak Srbije u Evropsku uniju Hrvatska pored ostalog uslovljava i vraćanjem umetničkog blaga koje se nalazi u Srbiji od poslednje decenije 20. veka. Hrvatski predstavnici u Evropskom parlamentu, Tonino Picula i Dubravka Šuica zahtevaju da vraćanje "opljačkanog hrvatskog kulturnog blaga tokom rata devedesetih bude deo pregovaračkog paketa za ulazak Srbije u EU".
- Hrvatska potražuje oko 46.000 različitih umetničkih dela i predmeta. I za razliku od nas Srba oni imaju precizan popis. Oko polovine predmeta sa tog spiska već je vraćeno, a preostalo je najvećim delom blago iz srpskih crkava i manastira sa tla Hrvatske. Niko ne spori da te dragocenosti treba da se vrate, ali kada se vrate Srbi i normalizuju uslovi za njihov život, kada se obnove porušene crkve i kada se trajno obezbedi srpsko crkveno blago od propadanja, pljačke i devastiranja - izjavio je za "Vesti" Milojko Budimir iz Asocijacije izbegličkih i drugih udruženja Srba iz Hrvatske.
On napominje da su prognani Srbi ogorčeni inicijativom hrvatskih poslanika u Evropskom parlamentu i da su očekivali da će nakon ulaska Hrvatske u EU biti zaustavljeno svojatanje srpske kulturne baštine.
- Nažalost, praksa se nastavlja. Tokom poslednjeg rata u Hrvatskoj iz srpskih crkava i
Ostaci ostataka- Umesto da Hrvatska bude zahvalna za ono što je preneto i sačuvano od uništenja, oni koji su sa hrvatske strane počinili kulturocid nad srpskom baštinom, sada traže da ovi "ostaci ostataka" budu nova prepreka za ulazak Srbije u članstvo EU - kaže Budimir. |
manastira nestalo je oko 7.000 ikona, od kojih se neke i sada prodaju na crnom tržištu. Pokušajem osnivanja "hrvatske pravoslavne crkve" nastoji se oduzeti i imovina SPC. Hrvatska ne poštuje ni manjinski zakon koji je sama donela - pravo Srba na jezik i ćirilično pismo. Zato će oni koji u ovakvim okolnostima odluče da se kulturno blago vrati u Hrvatsku preuzeti na sebe i odgovornost od njegovog daljeg propadanja i nestanka - poručuje Budimir.
On ističe da je osim ikona i bogoslužbenih predmeta uništen i najveći deo spomeničke građe srpske provenijencije "među kojom i 3.000 spomenika koji su uglavnom vezani za antifašističku borbu Srba".
- Ovakvo plansko uništavanje kulturne baštine ne bi mogao izdržati ni veći ni brojniji narod, a kamoli Srbi koji su gotovo fizički nestali sa prostora na kojima su vekovima živeli. Nisu samo u pitanju ikone, nego i bogoslužbene knjige, arhivska građa... To je taj kulturocid (kulturni genocid) gde su u Hrvatskoj sve knjige na ćirilici završile na lomači. Samo manji deo kulturnog blaga koje je za vreme prošlog građanskog rata prenet u Srbiju spasen je od sigurnog uništenja - podseća Budimir.
Spasli sve što su mogliDeo srpskog kulturnog blaga sa hrvatskog spiska završio je u privatnim kolekcijama, kako u Srbiji tako i širom sveta.
|