Srbija nije postojala kad se desio "genocid"
Predstavnici srpskog pravnog tima danas su pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu izneli stav da tužba Hrvatske protiv Srbije za genocid gubi smisao ako se zna da su se zločini sa "genocidnom namerom", koje je opisala Hrvatska desili uglavnom pre 27. aprila 1992. godine, odnosno do nastanka Savezne Republike Jugoslavije (SRJ).
Nemački profesori Kristijan Tams i Andreas Cimerman izneli su sudu jedinstveno mišljenje da je pravno neosnovana tvrdnja Hrvatske da se Konvencija o sprečavanju genocida može primeniti i retroaktivno, kako bi se zasnovala odgovornost Srbije za događaje iz 1991. godine, što su potkrepili brojnim slučajevima iz međunarodne prakse tokom 20. veka.
Oni su ukazali da do 27. aprila 1992. godine SRJ, čiji je pravni sukcesor Srbija, nije postojala kao država, pa je samim tim nije ni obavezivala Konvencija o sprečavanju genocida, koja je osnov hrvatske tužbe.
"Slučaj Hrvatske na taj način u potpunosti zavisi od vremenske nadležnosti suda za odlučivanje, odnosno na retroaktivnoj primeni Konvencije o genocidu na opisane događaje", rekao je Cimerman.
Tams je naglasio da se akti na koje se Hrvatska oslanja ne rukovode Konvencijom o genocidu i dodao da je reč o pokušaju "magičnog transferisanja odgovornosti na nepostojeću državu Srbiju".
Šef srpskog pravnog tima Saša Obradović osporio je juče hrvatsku tužbu za genocid, navodno počinjen u Hrvatskoj od 1991. do 1995. godine, i podsetio da od početka spora, hrvatska tužba protiv Srbije podnesena sudu u vreme NATO bombardovanja, izgleda cinično, jer su Srbi žrtve genocida.
Obradović je najavio da će Srbija tokom ovog postupka predstaviti sudu dokaze o masovnim ubistvima tokom operacije "Oluja" u avgustu 1995. kao i drugim zverstvima u tom sukobu, počinjenim s namerom da uništi članove zaštićene grupe, u celini ili delimično.