Zagreb odustaje od prinudne naplate?
Koalicija udruženja izbeglica iz Beograda zatražila je od Vlade u Zagrebu da preporuči državnom tužilaštvu da odustane od zahteva da Srbi protiv kojih se vode sudski sporovi vrate novac uložen u obnovu njihovih kuća, jer u njima ne žive. Pošto Srbi nemaju taj novac, hrvatski sudovi su donosili rešenja o prinudnoj naplati preko penzija i prodajom nekretnina.
Doneseno je oko 60 presuda kojima srpske porodice sa područja opština Pakrac i Daruvar moraju da vrate novac uložen u obnovu u visini od 30.000 do 50.000 evra, podsećaju iz Koalicije.
Veljko Džakula, predsednik Srpskog demokratskog foruma iz Zagreba, kaže za "Vesti" da je taj problem star koliko i obnova kuća izbeglih Srba.
- Hrvatski premijer Zoran Milanović, dok je još bio u opoziciji, obavezao se da će taj problem rešiti kada dođe na vlast, ali nije. Propuštena je prilika da se to uradi i poslednjim izmenama Zakona o područjima od posebne državne brige - kaže Džakula.
On je nedavno bio sudu u Pakracu, gde je organizovana licitacija za kuću Stevana Tomića iz Prekopakre.
- Sud je odlučio da odgodi licitaciju na tri meseca, dok se ne donese novi zakon, što
znači da su i drugi postupci prinudne naplate obustavljeni. Ovo je prvi slučaj gde je sud zaustavio licitaciju kuće čiji je vlasnik izgubio spor na sudu. U međuvremenu je doneseno i nekoliko novih presuda kojima su Srbi oslobođeni obaveze povratka novca - kaže Džakula.
Pitali smo predsednika SDF-a šta je sa slučajem Milice Miladinović, koja po sudskoj presudi treba da plati 50.000 evra čoveku koji je godinama živeo u njenoj kući?
- Hrvatska vlada se obavezala da će to rešiti u njenu korist. SDF ide prema Evropskoj komisiji sa tim problemom, kao i sa još nekoliko sličnih gde je vlast njihove kuće dala drugima na korišćenje koji su, navodno, ulagali novac u adaptaciju, pa sada traže da im vlasnici to nadoknade. Hrvatska se obavezala da to reši pre ulaska u EU, a nije ni do danas - objašnjava Džakula.
Da vrate od 30.000 do 50.000 evraKoalicija udruženja izbeglica je navela primere srpskih porodica iz zapadne Slavonije kojima je presuđeno da vrate novac. To su porodice Lazić i Vukliš (po 50.000 evra); Tomić (43.000 evra); Gojković (40.000 evra); Anđelić i Nikolić (po 34.000 evra); Bosić (33.000 evra); Kukić i Grašar (po 30.000 evra). |