Svaki treći Crnogorac depresivan
Depresija u Crnoj Gori uzima maha, a to potvrđuju podaci nadležnih prema kojima gotovo svaki treći pacijent zatraži pomoć lekara zbog poremećaja raspoloženja.
Upozorenja stručnjaka kažu da će ta bolest 2030. godine biti četvrti uzrok smrtnosti. Depresija je drugi najveći uzrok nesposobnosti u svetu, odmah nakon bola u leđima.
Prema studiji objavljenoj krajem prošle godine u časopisu "PLOS Medicine", stanovništvo Hrvatske i Holandije je najdepresivnije u Evropi, gde više od sedam odsto ljudi pati od ove psihičke bolesti.
Nešto slabije najtmurnijim mislima ugroženi su Švajcarci, Crnogorci, Skandinavci i žitelji bivših sovjetskih republika, prenose crnogorski mediji.
Neuropsihijatar Marina Roganović upozorava da je u Crnoj Gori, kao i u okruženju, depresivnost jako izražena. Ona je naglasila da će 2030. godine depresija biti četvrti uzrok smrtnosti u Crnoj Gori, kao i u svetu.
"Depresija je bolest koja se leči. Rizični faktori za nastanak bolesti mogu biti razdor u porodici, vrlo često finansijske i profesionalne poteškoće. Veoma je izražena depresivnost kod osoba koje su ostale bez posla ili su u teškoj finansijskoj situaciji, kao i zbog gubitka voljene osobe", navela je Roganovićeva.
Prema njenim rečima, depresija može da bude neurotična i psihotična. Roganovićeva pojašnjava da postoji i sezonska depresija, te da je tokom zime više depresije nego u ostalim godišnjim dobima, jer nema dovoljno svetlosti.