Šta su rekli svedoci na suđenju Karadžiću?
Nesrpsko stanovništvo je dobrovoljno odlazilo iz Prijedora, a pravce konvoja, koje je sprovodila vojna policija, određivale su civilne vlasti, rekli su Zdravko Torbica i Boško Mandić, svedoci odbrane na suđenju Radovanu Karadžiću.
Saobraćajni policajac Zdravko Torbica je svedočio da je sa kolegama pratio konvoje Muslimana koji su napuštali Prijedor, te da se nisu negativno odnosili prema njima.
On je odbacio tvrdnju tužioca Amira Zeca da je time "pomagao deportacije". "Za deportacije ja ne znam, ali je tačno da je moja stanica pružala usluge saobraćajnog obezbeđenja - sprovodila konvoje, dok su ih drugi policajci fizički obezbeđivali", rekao je Torbica.
Boško Mandić, koji je bio potpredsednik opštinske vlade i član Kriznog štaba, svedočio je da, suprotno navodu iz optužnice, nijedan organ vlasti nije organizovao, ni podstakao uklanjanje nesrba iz Prijedora.
Prema njegovim riječima, veliki broj Muslimana i Hrvata, pretežno žena, dece i staraca osećao se nesigurno i svojevoljno napuštao opštinu, dok su vojno sposobni muškarci ostali.
Mandić je krivicu za izbijanje rata pripisao muslimanskim ekstremistima koji su kod sela Hambarine i Kozarac u proljeće 1992. godine ubili vojnike JNA i policajce, a potom odbili da se razoružaju, posle čega je usledila operacija srpskih snaga.
Svedok je, između ostalih, naveo da su pretežno muslimanski civili koji nisu želeli da ratuju "prihvaćeni u sabirni centar u Trnopolju... radi sopstvene sigurnosti", dok su oni koji su učestvovali u borbama odvedeni u "istražni centar u Omarskoj".
On je rekao da su ubistva i druge zločine u prijedorskoj opštini počinili "pojedinci koje vlasti nisu mogle da stave pod kontrolu".
Suđenje Karadžiću biće dans nastavljeno unakrsnim ispitivanjem pukovnika Vojske Republike Srpske Ljubiše Beare, koji je provostepeno osuđen na doživotni zatvor zbog zločina u Srebrenici jula 1995.