Istinu o Srebrenici platio životom?!
Autor više studija koje pobijaju zvaničnu verziju o događajima u Srebrenici jula 1995. godine, nezavisni istraživač iz Švajcarske Aleksandar Dorin, uveren je da postoji video-materijal koji nepobitno može da potkrepi njegove teze, ali da se takvi snimci i dalje - plaćaju životom.
Dorin navodi da je koautor njegove poslednje knjige "Srebrenica - kako se zaista zbilo" objavljenje 2012. godine u Lajpcigu, Zoran Jovanović umro 13. jula prošle godine, samo desetak časova pošto mu je javio da je uspeo da otkupi dva snimka koji u znatnoj meri ruše mit o Srebrenici.
Pretnje "sačekušom"Aleksandar Dorin je pre manje od mesec dana u "Vestima" objavio senzacionalnu tvrdnju da je između 3.000 i 4.000 muslimana tokom jula 1995. godine prebeglo u Srbiju. Posle tog teksta, ovaj Švajcarac tvrdi da su se udvostručile pretnje smrću preko interneta. |
- Jovanović je za vreme rata bio načelnik Informativne službe Drinskog korpusa Vojske RS, ali i odlično upućen u sve događaje iz rata. Čuli smo se telefonom pre nego što je iz Vlasenice otišao da se nađe na tajnoj lokaciji sa čovekom koji je bio spreman da proda te sminke, a onda me je, 12. jula prošle godine zvao na švajcarski broj mobilnog telefona da mi kaže kako ih je preuzeo i da se sprema da se vrati u Vlasenicu. Dan kasnije mi je javljeno da je umro u Srbiji, i to od posledice srčanog udara, ali niti je izvršena autopsija, niti su ti snimci pronađeni kod njega. Od tog trenutka sam dobio više upozorenja da povedem računa o svojoj bezbednosti uz objašnjenje da "priča nije nimalo naivna" - kaže za "Vesti" Dorin.
Jovanović je prošle godine svedočio i na suđenju Radovanu Karadžiću kao svedok odbrane, a u svojoj ratnoj arhivi je imao više dokumenata koji su pobijali teze o brutalnim ubistvima Vojske RS u zoni odgovornosti Drinskog korpusa. Aleksandar Dorin kaže da, čim su saznali o postojanju još neobelodanjenih video-snimaka iz Srebrenice, on i Jovanović su odlučili da pokušaju da ih otkupe.
- Pregovori su trajali nekoliko godina, a na kraju smo se dogovorili da za početak platimo 1.000 evra za dva kraća video-fajla, posle čega je trebalo da razgovaramo i o drugim materijalima. Jovanović mi je javio telefonom da se sreo sa tim čovekom, da je pažljivo pregledao sminke i da će prespavati kod rođaka kako noću ne bi putovao za Vlasenicu. Ujutro ga je taj rođak pronašao mrtvog, a i njegova supruga i kćerka su mi kasnije rekli da u njegovim ličnim stvarima nisu pronašli te video-snimke, ali ni najmanji trag u kom je to mestu u Srbiji otkupio video-zapise. Ne mogu da tvrdim ništa, ali je jako čudno da smo se prethodno čuli telefonom, da je Zoran bio potpuno zdrav, a preminuo od srca i da tih snimaka nema, kao i da mi je nekoliko puta rekao da će ga angažman o istini o Srebrenici najverovatnije "jednog dana koštati glavom" - kaže Dorin.
Pročitajte još: U Srebrenici bar 4.000 "fantomskih" muslimana |
Prema njegovim rečima, prvi video-zapisa je deo snimka koji su muslimani iz Srebrenice snimili 1994. godine, a na kome neki od muslimanskih boraca pričaju da ih je u toj enklavi nekoliko hiljada i da su svi željni da "kolju što više Srba". Drugi snimak je trebalo da bude nešto duži i predstavljao je svedočenje holandskih vojnika koji su obezbeđivali ovu enklavu.
- Prvi snimak koji navodno u originalu traje čak 40 minuta nedvosmisleno pokazuje kako Srebrenica ne samo da nije bila demilitarizovana, već stecište specijalnih odreda koji su činili stravične zločine. Drugi snimak je zapravo potvrda izjava holandskih vojnika da je evakuacija muslimanskih civila sprovedena korektno i bez incidenta, što pobija tezu o ubistvima - objašnjava ovaj istraživač koji je nekoliko meseci ranije već poveo računa o svojoj bezbednosti.
- Neki bivši borci Republike Srpske, koji danas žive u Parizu, stavili su mi do znanja da su saznali od nekih muslimana da zbog dokumenata koje objavljujem o Srebrenici moram dobro da se pripazim. Poslušao sam ih - kaže na kraju ovaj autor.