Evropsko pismo Hrvtima: Referendum o ćirilici je opasan
Grupa poslanika Evropskog parlamenta uputila je danas Hrvatskoj otvoreno pismo u vezi s najavom referenduma o upotrebi manjinskog jezika i pisma i ukazuju da će to biti kršenje prava nacionalnih manjina. Zajedno s poslanicima, otvoreno pismo je poslala i ELEN, nevladina organizacija koja se zalaže za ravnopravnost jezika.
Ukupno 73 poslanika, uglavnom socijaldemokrata, liberala i zelenih, ali i četvoro članova konzervativne Evropske narodne stranke, potpisalo je otvoreno pismo u kojem "izražavaju zabrinutost zbog statusa nacionalnih manjina u Hrvatskoj i zbog mogućnosti da im se referendumom umanje ustavna prava".
Grupa okupljena oko "Štaba za odbranu Vukovara" prikupila je više od 600 hiljada potpisa za organizovanje takozvanog "referenduma o ćirilici", po kojem bi nacionalne manjine pravo na upotrebu svog jezika dobile tek kada u nekoj sredini čine polovinu stanovništva. Prema sadašnjem propisu, za to je potrebno 33 odsto.
"Društva se cene po tome kako se ponašaju prema malima i slabima, a Hrvatska je sve do sada bila dobar primer zemlje koja štiti manjine. Delom zbog toga je i postala 28. članica Evropske unije", ukazuje se u otvorenom pismu evroposlanika.
Nameru inicijatora referenduma da manjine imaju pravo na svoj jezik i pismo samo u gradovima i opštinama gde bi bili većina, potpisnici pisma nazivaju "apsurdnom i iznad svega opasnom za Hrvatsku i EU".
"Kao izabrani predstavnici evropskih građana, želimo da damo snažnu izjavu hrvatskoj javnosti, organizatorima i pristalicama ove nepravedne i opasne inicijative", ističe se u pismu.
I članovi Evropske mreže za jednakost jezika ELEN poslali su Hrvatskoj otvoreno pismo istog sadržaja.
"U evropskim relacijama je i prag od 33 odsto za pružanje dvojezičnosti već visok... U Finskoj je, na primer, dvojezičnost omogućena kad švedska manjina dostigne osam odsto stanovništva u opštini", dodaje se.
"Umeće zajedničkog života gradi se godinama, a korisno je i obogaćuje celu zajednicu. Ali, lako ga je potkopati merama podele, poput ovog referenduma", navodi ELEN.
ELEN upozorava da bi Hrvatska, organizovanjem referenduma, prekršila međunarodne povelje o zaštiti nacionalnih manjina i njihovih jezika i odredbe o zabrani diskriminacije i Povelje o osnovnim pravima i zemlja "bi se našla u neodrživom položaju i u sukobu s vlastitim ustavnim zakonom".