Petak 26. 12. 2025.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
18
Sreda 04.12.2013.
12:42
D. N. P. - Vesti A

"Pre će Sandžak postati deo BiH nego Republika Srpska deo Srbije"

Penzionisani general bivše Armije Bih i lider Bošnjačke patriotske stranke Sefer Halilović, inače poreklom Sandžaklija, koji je jedno vreme tokom najžešćih sukoba u Bosni komandovao Armijom BiH i u njoj okupio puno boraca i komandanata poreklom iz Sandžaka, ponovo preti ratom i upozorava da će, "ako Milorad Dodik i Tomislav Nikolić pokušaju da osamostale Republiku Srpsku, doći do rata i da će Sandžak pre postati deo Bosne i Hercegovine nego što će Republika Srpska postati deo Srbije".

Foto: Ilustracija
 

Pretnje Sefera Halilovića objavila je turska agencija Anadolija, a preneli su ih brojni portali i mediji u Sandžaku na kojima se razvila ozbiljna diskusija stotina Bošnjaka iz ovog dela Srbije, ali i inostranstva.

Dok većina podržava Halilovićeve pretnje sa "bravo, generale" i "ukinućemo Republiku Srpsku" uz otvorene pretnje Srbiji i Republici Srpskoj, manji broj trezvenijih podseća da se radi o neuspešnom i smenjenom komandantu, penzioneru i lideru minorne stranke, bez uticaja u BiH, koji galamom i pretnjama želi da dobije koji politički poen i glas ekstremista u Bosni.
 

Ganić Sandžaku "daje" republiku

Bivši član Predsedništva BiH Ejup Ganić, takođe poreklom Sandžaklija, podsetio je iz Sarajeva da je tokom Drugog svetskog rata Sandžak imao autonomiju (pod upravom Zemaljskog antifašističkog veća narodnog oslobođenja Sandžaka - ZAVNOSA) i da je na zasedanju AVNOJ-a u Jajcu "imao status republike". Sve to ukinuto je 1945. godine i od tada je Sandžak, nakon što je podeljen između Srbije i Crne Gore, "trusno i neuralgično područje". Ganić Sandžak vidi kao evropsku regiju u Evropskoj uniji.

- Povlačenje paralele između Republike Srpske i "Nezavisnog Kosova" nema istorijsku realnost, Sandžak je bio deo srednjovekovne i osmanlijske Bosne sve do Berlinskog kongresa, Republika Srpska nikada nije bila deo Srbije - kaže Halilović.


On je naglasio da "Milorad Dodik i Tomislav Nikolić svojom retorikom i pretnjom otcepljenjem Republike Srpske šalju lažne nade svom narodu i dodvoravaju se nacionalistima u Republici Srpskoj i Srbiji kako bi ostali na vlasti".


- Ako Dodik i Nikolić nastave sa tom pričom i tom retorikom, neka znaju da su objavili rat Bosni i Hercegovini i neka znaju da će taj rat izgubiti. Mi do sada nismo pokretali ovu temu da ne bismo bili remetilački faktor u Bosni, ali sada je došlo vreme da Republici Srpskoj poručimo da Dejtonski mirovni sporazum više ne vredi - istakao je Halilović. - Mi nikada nećemo doći u situaciju da kažemo: "Evo vam, nosi vas đavo." Mi ćemo pre doći u situaciju, a to vreme se očito primiče, da kažemo da Dejtonski ustav više ne vredi.


Halilović je još rekao da "oni moraju znati da objava secesije znači i objavu rata".
- Iz Bosne mogu izneti samo onoliko zemlje koliko mogu zadržati na cipelama, BiH će ostati nedeljiva, nezavisna i suverena, kome se živi sa druga dva naroda, dobro je došao, sigurno. Kome se ne živi, sretan mu put - poručio je na kraju Sefer Halilović.
Na opasku da bi njegove poruke mogle biti protumačene kao novi poziv na rat u Bosni, on je rekao da sve što kaže treba shvatiti kao "dobronamerno upozorenje".

POVEZANE VESTI

Sreda 04.12.2013. 12:43
Što je babi milo, to se babi snilo
Sreda 04.12.2013. 12:52
Loj udara na mozak...sta nam naprica halile, ee pusti snovi
Sreda 04.12.2013. 13:55
Sta smo ocekivali od generala koji je zajedno sa SDA I SDS zavadio I poveo u rat Srbe I jedne I druge.Generale okreni se malo preko ramena vrijeme ti je pa pogledaj ko si I sta si , ja sam to uradio vec odavno .Ti nisi ono sto treba da budes ,musliman ,islamac, a jesi ono sto ne treba da si nacionalista , bosnjaci su I Srbi jedno te isto izdanak jednog sjemena...
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
rak22. 6. - 22. 7.
Ukoliko želite dobro da razrešite poslovni nesporazum sa jednom osobom, budite dovoljno efikasni i odlučni. Preduhitrite saradnike koji računaju na vašu neinformisanost o poslovnim prilikama. Važno je da jasno definisete svoje ciljeve. Imate utisak da vaš ljubavni život lagano stagnira i da nije interesantan.
DNEVNI HOROSKOP
vodolija21. 1. - 19. 2.
Nedostaje vam osnovno interesovanje da se posvetite nekim poslovnim temema koje zahtevaju dodatni napor. Nemojte precenjivati svoje profesionalne mogućnosti. Trenutni položaj Meseca u vama podstiče emotivnu nesigurnost, stoga izbegavajte rasparavu ili sumnjivo društvo. Budite iskreni prema svima.
DNEVNI HOROSKOP
lav22. 6. - 23. 8.
Neko ima dobre namere, dogovor sa jednom osobom čini vam se da obećava zajedničku korist ili poslovno-finansijski dobitak. Zadržite samopouzdanje i optimistizam, ponekad je "prvi utisak" od presudnog značaja za dalji tok poslovnih događaja. Osoba koja privlači vašu pažnju deluje nedodirljivo.
  • 2025 © - vesti online