Sudija Meron obilazi samo bošnjačka stratišta
Predsednik Međunarodnog suda za ratne zločine za bivšu Jugoslaviju Teodor Meron posetio je danas bivši logor Omarska kod Prijedora, koji je otvoren u maju 1992. i kroz koji je prošlo preko 5.000 osoba bošnjačke i hrvatske nacionalnosti. On je u Omarskom rekao da je užasno iskustvo biti na mestu gde se "još vide tragovi metkova" i čuti iskustva bivših zatočenika.
"Užasno je iskustvo za mene videti ono što se dešavalo ovde. Biti prisutan na mestu gde su svako jutro, kao što je iz svog iskustva rekao bivši logoraš Satko Mujagić, kada je hrana dovožena iza ove kuće, odvoženi mrtvi ljudi i videti još sveže ožiljke i rupe od metaka koji se nalaze upravo na ovom objektu...", kazao je Meron novinarima u Omarskoj.
Predsednik Haškog tribunala je sa nekolicinom bivših zatvorenika posetio "belu kuću", jedan od četiri objekta nekadašnjeg logora Omarska, kojima danas upravlja kompanija ArselorMital. "Razumećete da je užasno dirljivo, ali ovo nije mesto za govore, nego za osećaje i razmišljanje", rekao je Meron novinarima u Omarskoj.
Bivši logoraš Satko Mujagić izrazio je nezadovoljstvo što posetiocima nije bio omogućen ulaz u ostale objekte, u kojima su u leto 1992. bili logoraši.
Meron je juče obišao najveću masovnu grobnicu u BiH, Tomašica kod Prijedora, gde je izjavio da mu je "žao i da ga je strah kada stoji licem u lice sa užasom koji jedan čovek može uraditi drugome". Izjavio da ga "Tomašica podseća na Poljsku, koncentracioni kamp pored kojeg je odrastao u Drugom svetskom ratu i u kome mu je ubijena majka".
Predstavnici Boračke organizacije Republike Srpske, Saveza logoraša i Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila ocenili su neprimerenim to što Meron nije posetio mesta stradanja Srba u BiH, kao što su moguća masovna grobnica ubijenih Srba u sarajevskom naselju Buća Potoku, bivši logor u kasarni "Viktor Bubanj", kao i mesto stradanja vojnika JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu.
Ove organizacije smatraju da je neodlazak Merona na ta mesta pokazao da "međunarodna zajednica svesno zaobilazi srpske žrtve".
Bošnjaci: Kasno je došao
Meron se sastao i s predstavnicima prijedorskih logoraša koji su rekli da Prijedor treba da dobije status grada u kojem je u prošlom ratu "počinjen genocid". Bivši logoraš i predsednik Udruženja logoraša "Prijedor '92" Mirsad Duratović ocenio je i da je Meron "zakasnio s posetom".
"Ovu grobnicu počeli smo otkopavati pre dva meseca. U međuvremenu, Sud je na slobodu pustio Darka Mrđu za čijim žrtvama, njih oko 200, još tragamo", rekao je Duratović.
U masovnoj grobnici Tomašica je do sada je ukupno ekshumirano 796 tela. U grobnici se nalaze pomrtni ostaci civila iz prijedorskih sela, kao što su Rizvanovići, Bišćani i Sredice, i jedan deo zatvorenika logora Keraterm. Zbog velikog broja žrtava, njihov ukop se ne može očekivati pre 2015. godine. |