Tužbe Hrvatske i Srbije, ko dobija?
Sve su manje šanse da Srbija i Hrvatska povuku tužbe za genocid, a datum početka procesa pred Međunarodnim sudom sve je bliži. Uveliko se predstavljaju timovi, a nazire se i strategija obe države. Umesto donedavnih obostranih poruka da bi trebalo povući tužbu i protivtužbu za genocid, najpre Hrvatska, a za njom i Srbija, prešle su na teren utvrđivanja što boljih pozicija uoči procesa.
Poslednjih dana ukrštaju se koplja oko eksperstkih timova, koji će pred Međunarodnim sudom pravde utvrditi da li je bilo genocida tokom rata devedesetih, i ko je kriv.
880:736 (Ljudi - brojevi. Odvratno, zar ne?)
"Ne verujem apsolutno u mogućnost da Hrvatska može da dobije ovu tužbu. Imamo apsolutni interers da se to pitanje reši, s obzirom na to da Hrvatska potražuje oko 880 nestalih, mi takođe tražimo da se reši sudbina 736 Srba u Hrvatskoj", rekao je predsednik Nacionalnog saveta za saradnju s Hagom Rasim Ljajić.
Profesor međunarodnog prava Tibor Varadi ne smatra da će ishod postupka biti bilo kakva osuda Srbije, odnosno Hrvatske.
Verovatno odbijanje i tužbe i protivtužbe
"Verovatno će se taj postupak završiti na taj način da će biti nekog opisa dela, biće verovatno nekih kritičkih primedbi, ali ne verujem da bi bilo osuda bilo Hrvatske, bilo Srbije. Tako da će verovatno biti odbijena kako tužba, tako protivtužba", rekao je Varadi.
Zastupnik Srbije u postupku protiv BiH objašnjava da je nadležnost Suda ograničena na dokazivanje genocida, ne i ratnih zločina, što, kako kaže, sprečava Sud da utvrdi punu istinu.
"Da bi se dokazalo da postoji genocid, a zastupnici obe strane će naravno pokušati da to učine, to će dosta doprineti uzburkavanju strasti, tako da ja ne verujem da je sam postupak u pravcu dobrosusedskih odnosa, nego mislim da to može da pogorša. Na kraju, ako dođe do odluke kojom se odbija tužba i protivtužba, kako ja lično mislim, to bi moglo da doprinese smirivanju strasti", kaže Varadi.
Da se sve stavi ad akta
Zašto su učestale najave da postoji mogućnost povlačenja tužbe preko noći prestale da stižu iz Hrvatske?
"Pretpostavljam da je Hrvatsko rukovodstvo računalo da bi imalo problema u javnosti da objasni zašto se išlo ka povlačenju tužbi i da je ovo elegantan izgovor za njih, idemo na sud, pa šta sud odluči. Ja ne mislim da je to loša varijanta za Srbiju, zato što ćemo konačno staviti to pitanje ad akta", ističe Varadi.
Javnost u Srbiji dodatno je uzburkala vest da je na listi svedoka Hrvatske predsednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji Sonja Biserko. Profesor Varadi ne vidi šta bi relevatno ona mogla da kaže jer bi, napominje, svedoci trebalo da imaju neposredno iskustvo. Takođe, Varadi smatra da postoji minimalna mogućnost da tužbe budu povučene i da će to, ako se desi, biti politički podvig obe strane.