Suđenje Mladiću: Povez je zločin, traka je ubistvo u borbi
Suđenje Ratku Mladiću nastavljeno je danas pred Haškim tribunalom, iskazom veštaka optužbe, antropologa Fredija Pečerelija o ekshumaciji dve masovne grobnice povezane sa padom Srebrenice u julu 1995.
Tadašnji komandant Vojske Republike Srpske, general Mladić (70) optužen je za genocid nad oko 7.000 muslimanskih muškaraca iz Srebrenice u danima pošto je VRS, 11. jula 1995, zauzela tu enklavu koje su UN 1993. proglasile za zonu pod svojom zaštitom.
Iz dve grobnice, nazvane Lažete 1 i 2, koje je Pečerelijev tim 2000. godine ekshumirao, pronađeno je oko 150 tela i posmrtnih ostataka. Preko očiju 89 žrtava bili su, u trenutku smrti, povezi, a nekima su bile vezane i ruke.
Svedok je izjavio da je veću grobnicu, u kojoj je bilo pronađeno samo 16 tela, po nalazima istražitelja tužilaštva, u septembru 1995. otkopala VRS i odnela veći broj tela. Ta tela, po optužnici, bila su, potom, pokopana na drugim, nepristupačnim mestima, u cilju prikrivanja zločina.
Pečereli je posvedočio su tela, koja je pronašao u grobnicama Lažete 1 i 2, bila pokopana u jedan mah, "bez poštovanja", u periodu između 5. i 27. jula 1995-94. Kao dokaz za to, tužioci su prikazali satelitske snimke na kojima se vidi da je tlo na toj lokaciji bilo prekopavano u tom periodu. U okolini grobnica bilo je pronađeni i oko 670 čaura, naznačio je veštak optužbe.
Na lokaciji Lažete, po optužnici, VRS je streljala srebreničke Muslimane koji su prethodno bili zatvorni u zgradi osnovne škole u obližnjem selu Orahovac kod Zvornika. Iz škole je, 14. jula 1995, bilo izvedeno i streljano oko 1.000 zarobljenih muškaraca.
Mladićev branilac Miodrag Stojanović izneo je, u unakrsnom ispitivanju, tezu da deo žrtava, ekshumiranih iz Lažeta, nije stradao na tom mestu, nego u borbama sa VRS, "četiri kilometra dalje" u šumi.
Prema odbrani, oni su bili pripadnici Armije BiH koji su pokušavali da se šumom ka Tuzli probiju iz obruča VRS. Tela ubijenih muslimanskih boraca, zatim su prikupljena i pokopana u zakonitom postupku "asanacije terena".
Na Stojanovićevo pitanje da li to može isključiti, Pečereli je odgovorio da teza odbrane "ne odgovara" stanju koje je on zatekao, "uglavnom zbog velikog broja čaura" koje su pronađene pored grobnica. Za konačan odgovor, ogradio se svedok, potrebno je uzeti u obzir i nalaze drugih veštaka, patologa i balističara.
S obzirom da je u grobnicama pronađen veliki broj poveza za oči, "malo je verovatno" da su u njima bile osobe stradale u borbi, napomenuo je Pečereli.
Branilac Stojanović uzvratio je tvrdnjom da su to mogle biti "trake koje su borci ABiH često nosili oko glave ili ruku", a ne povezi za oči pre streljanja. Svedok je odgovorio da je tu tvrdnju prvi put čuo od Radovana Karadžića tokom njegovog suđenja. Bivši predsednik RS, takođe optužen za genocid u Srebrenici, svoju će odbranu pred Tribunalom nastaviti sutra, posle dvomesečne pauze.
Izvođenje dokaza protiv generala Mladića, tužioci će sutra nastaviti iskazom kanadskog oficira Patrika Reknera koga je, u proleće 1995, dok je bio vojni posmatrač UN u BiH, zarobila VRS. General Mladić optužen je i za uzimanje "plavih šlemova" UN za taoce, u pokušaju VRS da zaustavi napade avijacije NATO na njene objekte i instalacije.
Optužnica Mladića tereti i za za progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u sedam opština imao razmere genocida, te za terorisanje stanovništva Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada, 1992-95.