Greškom srušen najstariji hotel u Podgorici?!
Rušenje najstarijeg podgoričkog hotela "Crna Gora", koji je pisac i novinar Balša Brković opisao kao siimbol "stranovite građanske nostalgije", izazvalo je žestoku reakciju crnogorske javnosti. Posle reagovanja opozicione Socijalističke narodne partije (SNP), nadležno ministarsto je objavilo plan intervencija prema kojem su za rušenje bile predviđene pomoćne zgrade u dvorištu hotela, a ne i sam hotel, objavile su podgoričke "Vijesti".
"Žarko Burić i njegova 'Normal kompani' nisu smeli da sruše stari Hotel 'Crna Gora', već samo njegove pomoćne objekte u dvorištu hotela", navodi list pozivajući se na Plan dobijen od nadležnog ministarstva.
Plan rušenja hotela listu je dostavljen pošto je SNP tražila objašnjenje rušenja dela hotela Crna Gora u kojem je bila smeštena gradska kafana, ali i saloni. Rušenje tog objekta je izazvalo nezadovoljstvo u delu javnosti koji smatra da je srušeno jedno od kultnih mesta u Podgorici.
"Građevinskom dozvolom za rekonstrukciju i sanaciju postojećeg objekta hotela 'Crna Gora' - hotel 'Hilton Podgorica - Montenegro' predviđeno je delimično rušenje postojećih objekata i njihova rekonstrukcija, dogradnja i nadogradnja", rekli su iz nadležnog ministarsta, navodi list.
SNP je, naime, tražila od ministra održivog razvoja i turizma Branimira Gvozdenovića da objasni da li je urbanističko-tehničkim uslovima, bilo predviđeno rušenje hotela, a član Predsedništva opozicionog Demokratskog fronta Goran Danilović napisao je na svom Fejsbuk profilu da je primio preteći telefonski poziv sa zaštićenog broja zbog svega što je pisao o rušenju hotela "Crna Gora".
Mnogi građani su rušenje najstarijeg hotela u Podgorici zabeležili svojim fotoaparatima i kamerama, a posle rušenja i kultnog bioskopa "Kultura" u glavnom gradu Crne Gore, neki su se zapitali da li je sada na redu za rušenje i "Sahat kule" - kulturno istorijski spomenik izuzetnog značaja za Crnu Goru.
Kao u Bejrutu
"Ako vas je put u srijedu veče nanio u ulicu Slobode, mogli ste pomisliti da se nalazite u Damasku, ili Bejrutu iz osamdesetih. Gusti oblak prašine pritisnuo je centar. Izgledalo je kao – bombardovanje. Hoće se to Podgorici...
U Istanbulu, nedavno, građani su odbranili jedan park i zaustavili gradnju objekta koji su vlasti htjele tu da postave, umalo je pao i premijer. U Crnoj Gori takvo se što neće dogoditi. Što god da vlast ruši, biće srušeno. Dok i oni sami ne budu srušeni." Ovo je deo komentara pisca i novinara Balše Brkovića povodom rušenja najstarijeg hotela u Podgorici.