Merkelina čestitka Hrvatskoj
Hrvatska sutra postaje punopravna članica Evropske unije, a danas slavi "veliki dan"! Već smo pisali da nemačka kancelarka Angela Merkel ne dolazi na svečanost, ali kako to već ide kod gostoljubivih ljudi, poslala je videoporuku, kojom im je poželela dobrodošlicu
Hrvatska postaje članica EU nakon procesa pridruživanja koji je trajao više od decenije. Do ulaska Hrvatske u EU od potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju proteklo je 12 godina, devet godina je proteklo od dobijanja statusa kandidata, dok su pregovori o članstvu Hrvatske i EU trajali šest godina.
"Hrvatska će u ponedeljak postati članica Evropske Unije. EU će tada imati 28 država članica i radujemo se novoj članici", rekla je Merkel na početku poruke.
Nemačka kancelarka je podsetila da je Hrvatska 2004. stupila u proces pristupa EU, kad su počeli višegodišnji naporni pregovori. Hrvatska se morala promeniti, otvaranje svakog poglavlja značilo je potrebu sprovođenja novih reformi, podsetila je Merkel, a prenosi hrvatska televizija. Merkelova je podsetila da bi Hrvatska trebalo još da napreduje, posebno u području pravne sigurnosti i borbe protiv korupcije.
Posebno se osvrnula na Hrvate u Nemačkoj u kontekstu pristupa Hrvatske EU.
"Radujem se za 220.000 Hrvata koji žive u Nemačkoj, jer sad će oni imati mnoge olakšice. EU je znači ne samo dobila dodatnih četiri miliona dodatnih građanki i građana koji žive u Hrvatskoj, nego će i Hrvati u Nemačkoj od sada moći da učestvuju na lokalnim i evropskim izborima i imaće mnoge administrativne olakšice" , rekla je.
- Dobro došla Hrvatska u Evropsku uniju, zaključila je nemačka kancelarka svoju video poruku.
Ulazak Hrvatske sedmo proširenje EU
U istoriji Evropske unije do sada je bilo šest proširenja tokom kojih se pridruživala jedna ili više evropskih zemalja često u dužim razmacima, a najveće proširenje je
bilo 2004. godine.
Od postavljanja temelja Evropske unije pre više od 60 godina broj članica je porastao sa prvobitnih šest potpisnica Pariskog ugovora na 27 članica, a sa ulaskom Hrvatske u EU 1. jula povećaće se na 28. Ulazak Hrvatske će za Uniju predstavljati sedmo proširenje.
Temelji današnje EU su postavljeni Pariskim ugovorom, kojim je osnovana Evropska zajednica za ugalj i čelik. Pariski ugovor su 18. aprila 1951. godine
Hrvatski 24. službeni jezik EUUlazak Hrvatske u EU unosi promene i u sastav evropskih institucija, a hrvatski jezik će postati 24. službeni jezik EU. U Evropskoj komisiji Hrvatsku će predstavljati Neven Mimica na funkciji komesara za zaštitu potrošača, dok će Hrvatska u Evropskom parlamentu (EP) imati 12 mesta, piše portal EurAktiv Srbija. |
potpisale Belgija, tadašnja Zapadna Nemačka, Francuska, Italija, Luksemburg i Holandija. Te zemlje su Rimskim ugovorom iz 1957. godine uspostavile Evropsku ekonomsku zajednicu (EEZ) koja je Mastrihtskim ugovorom iz februara 1992. preimenovana u Evropsku uniju.
Prvi krug proširenja bio je 1. januara 1973. kada su EEZ pristupile Velika Britanija, Irska i Danska. Nakon toga Uniji se pridružuju zemlje na jugu Evrope: Grčka 1. januara 1981. godine i Španija i Portugalija 1. januara 1986. godine. U četvrtom krugu proširenja 1. januara 1995. EU su pristupile Austrija, Finska i Švedska i broj članica se povećao na 15. Nakon tog proširenja EU je obuhvatila govoto celu Zapadnu Evropu, a o tih 15 članica se nakon novih proširenja govorilo i kao "starima
članicama". Na sledeće proširenje se ponovo čekalo gotovo 10 godina da bi 1. maja 2004. Uniji pristupilo 10 članica: Slovenija, Slovačka, Češka, Poljska, Litvanija, Letonija, Estonija, Mađarska, Kipar i Malta. Poslednje proširenje je bilo 1. januara 2007. kada su EU pristupile Bugarska i Rumunija.
Island ima status kandidata, ali je odustao od pridruživanja EU.
Zemlje kandidati za članstvo u EU su Srbija, Crna Gora, Makedonija i Turska, a potencijalni kandidati Bosna i Hercegovina i Albanija.
Nezivesno je kada će uslediti naredni krug proširenja, pošto je pristupanje EU višegodišnji proces tokom koga zemlje moraju da sprovedu reforme i usvoje standarde i pravu tekovinu EU.