Hrvatska agresor na Bosnu
Hrvatska na čelu sa Franjom Tuđmanom učestvovala je u udruženom zločinačkom poduhvatu "s ciljem etničkog čišćenja hrvatskih teritorija u BiH od muslimanskog stanovništva" i stvaranja velike Hrvatske. Ovo je zaključak prvostepene haške presude šestorici nekadašnjih hrvatskih čelnika u BiH, na čelu sa bivšim premijerom takozvane Herceg-Bosne Jadrankom Prlićem koji su dobili ukupno 111 godina robije.
Prlić je osuđen na 25 godina zatvora, komandanti Hrvatskog veća obrane (HVO) Slobodan Praljak i Milivoje Petković, te ministar odbrane Bruno Stojić na po 20 godina. Komandant Vojne policije HVO-a Valentin Ćorić na 16, a predsednik Ureda za razmenu zarobljenika Berislav Pušić na 10 godina zatvora.
Sudsko veće kojim je predsedavao Žan-Klod Antoneti, koji je izdvojio svoje mišljenje, ocenilo je da je sukob u BiH bio međunarodnog karaktera, odnosno ustanovio da je Hrvatska tokom rata u Bosni izvršila agresiju na BiH.
Sudsko veće utvrdilo je da je u BiH postojao udruženi zločinački poduhvat s ciljem osnivanja hrvatskog entiteta u BiH, koji bi se naknadno pripojio Hrvatskoj ili postao samostalna država sa snažnim vezama prema Hrvatskoj.
Na čelu udruženog zločinačkog poduhvat bio je Franjo Tuđman, koji je, prema zaključcima suda, s liderima "Herceg-Bosne" dogovorio etničko čišćenje muslimanskog stanovništva s teritorija BiH kojeg su smatrali "hrvatskim". Sud je zaključio da počinjeni zločini nisu bili samovolja šačice vojnika, već deo udruženog zločinačkog poduhvata.
- Osim vas, optužnica imenom spominje, uz sve druge koji nisu imenovani, Franju Tuđmana, Gojka Šuška, Janka Bobetka i Matu Bobana kao učesnike udruženog zločinačkog poduhvata - objasnio je Antoneti.
Direktor Veritasa Savo Štrbac kaže da bi ova presuda, u slučaju da udruženi zločinački poduhvat i agresija ostanu i u drugostepenom postupku, mogla da bude značajna smetnja Hrvatskoj koja uskoro ulazi u Evropsku uniju.
- Ovaj predmet je gotovo identičan onom protiv hrvatskih generala. Međutim, otežavajuća okolnost je činjenica da se sukob odigravao na teritoriji druge države. Nezahvalno je prognozirati konačan ishod ovog postupka, ali pretpostavljam da je Tribunal izvukao pouku iz presude generalima - smatra Štrbac.
Predsednik Predsedništva Boračke organizacije RS, Dražen Perendija ocenjuje presudu hrvatskim ratnim zvaničnicima kao već poznati recept u utvrđivanju istine u Haškom tribunalu.
- Mada je apsolutno svima veoma dobro poznato i ko je počeo rat u Bosni i ko je sve činio da se on ne završi, u Hagu su za sve okrivljeni isključivo Srbi. Otuda će i ovi Hrvati iz Herceg-Bosne najverovatnije na kraju biti oslobođeni, uz veliko izvinjenje suda što ih je maltretirao. Doduše, kako su bili optuženi za zločine protiv muslimana, moguće da ćemo dočekati i "neočekivanu" presudu. Međutim, šta ćemo sa zločinima koji su počinjeni nad Srbima, posebno u logoru Dretelj. Je l' ovom presudom treba da shvatimo da su Srbi bili legitimne mete za odstrel - pita se Perendija.
U najavi i tužba Bosne
Savo Štrbac veruje da ukoliko se presuda Hrvatima iz Herceg Bosne ne promeni, za izvesno je očekivati da će muslimani tužiti Hrvatsku za genocid u Bosni.
Čavoški: Biće to "ispeglano"
Akademik i profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Kosta Čavoški ocenjuje da bi konačna presuda Hrvatima iz Bosne mogla da predstavlja značajan hendikep Hrvatskoj koja uskoro ulazi u EU, ali tvrdi da se to ipak neće dogoditi.
|