Sporazum sa Prištinom ne ugrožava RS
Mi ćemo podržati odluku rukovodstva Srbije, iako se s tim neće slagati deo naroda i jedan broj političara u Republici Srpskoj, izjavio je predsedavajući Predsedništva BiH Nebojša Radmanović.
''Bilo bi potpuno negativno da neko ko je ipak van Srbije - a mi to objektivno jesmo, ma koliko za nju bili emotivno vezani - sada lamentira nad sporazumom Beograda i Prištine. Dakle, mi ćemo podržati odluku rukovodstva Srbije, iako se, svesni smo, s tim neće slagati deo naroda i jedan broj političara u Republici Srpskoj'', rekao je Radmanović intervjuu za ''Dnevniku”.
Postoji li ipak bojazan da bi deo međunarodne zajednice sada mogao da pokuša da reši i ''bosansko pitanje” preoblikovanjem Dejtonskog sporazuma?
– Ta priča postoji i bez kosovskog problema. Međutim, mislim da će takav naum biti veoma teško ostvariti ukoliko Srbi u RS budu jedinstveni oko ključnih pitanja. Trenutno jesu, jer bez obzira na krupne razlike u unutrašnjo-političkoj utakmici, kada je u pitanju status RS i Srba u BiH, svi smo jedinstveni. U svakom slučaju, sumnjam da će dolazito do kakvih žešćih poteza međunarodne zajednice, poput onih koji bi vodili ukidanju RS, jer bilo je za to i boljih prilika, pa se to nije desilo. Jednostavno, BiH ne bi mogla funkcionisati kao centralizovana država. I kada neki bosanskohercegovački lideri sanjaju o tome, na kraju se uvek probude. Jer i oni znaju da to nije moguće, kao što to zna i međunarodna zajednica. ..
Da li će se sada nešto promeniti po pitanju stava BiH prema eventualnom priznanju kosovske nezavisnosti?
– Ne! Mi u Republici Srpskoj smo s pažnjom pratili sve što se dešavalo na temu KiM. Nismo dozvolili da Bosna i Hercegovina prizna kosovsku nezavisnost, a nećemo dozvoliti da se to dogodi ni posle briselskog sporazuma. Priznanje, podsetiću, mora biti proizvod konsenzusa u Predsedništvu BiH, a ja za to sigurno neću glasati. Procena je da srpski narod u RS i ono malo njih što žive u drugom delu BiH, nikako nisu za takvo priznanje.
U delu političke javnosti u Srbiji, posle sporazuma s Prištinom, oči su uprte u RS, sve u iščekivanju kako će Banjaluka reagovati u novim okolnostima?
– Republika Srpska ima čvrst stav o svom statusu u BiH, te odnosu prema BiH i okruženju. A on se zasniva na obezbeđenju svih elemenata samostalnosti unutar BiH, koji su omogućeno Dejtonskom sporazumom. Neke prethodne vlasti i u RS i u BiH popustile su pod pritiskom međunarodne zajednice i izgubili smo deo nadležnosti koje nam pripadaju po Dejtonu. Dejton je u osnovi napravio dve male države koje su spojene u jednu, međunarodno priznatu. U tom kontekstu, ovi što se bune kada kažemo da je RS država - uopšte nisu u pravu. Dakle, ako je tim entitetima rečeno da je od njih sastavljena BiH, onda je jasno da nema BiH bez entiteta. Ako je čak u početku bio predviđen konfederalni odnos RS sa Srbijom a Federacije sa Hrvatskom, onda je jasno da se radi o elementima državnosti. I mi to želimo da sačuvamo, ne rušeći BiH. Svesni smo da je BiH međunarodno priznata država jer su se veliki dogovorili da nacrtaju granice, kao što su to i ranije kroz istoriju radili na Balkanu, i da je to teško promeniti.