Nedelja 1. 3. 2026.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Utorak 13.10.2009.
16:57
A

Tribunal ne da imunitet Karadžiću

Sudije Haškog tribunala odbacile su u utorak zahtev Radovana Karadžića za imunitet od suđenja, ocenjujući da mu se može suditi čak i kada bi tajni sporazum sa Ričardom Holbrukom postojao.

"Čak i da je postojanje takvog sporazuma dokazano, ono ne bi ograničilo jurisdikciju Tribunala, ne bi obavezivalo Tribunal i ne bi predstavljalo zloupotrebu procesa", ocenilo je petoro sudija.

Prema navodima agencije Rojters, odluka sudija je konačna i njome se okončavaju pokušaji Karadžića, koji sam sebe brani, da se slučaj odbaci zbog navodnog dogovora s Holbrukom.

Karadžić, koji je prošle godine uhapšen i izveden pred Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju posle 11 godina bekstva, tražio je da se sve tačke optužnice odbace zbog navodnog sporazuma sa bivšim američkim posrednikom za Bosnu i Hercegovinu Holbrukom. Bivši predsednik Republike Srpske tvrdi da mu je Holbruk 1996. godine ponudio imunitet ukoliko se povuče iz javnog života.

Holbruk je u više navrata odbacio tu Karadžićevu tvrdnju. Karadžić tvrdi da se povukao sa mesta predsednika Republike Srpske i iz javnog života u zamenu za Holbrukovo obećanje da mu se neće suditi pred Međunarodnim sudom za dela počinjena tokom rata 1992-1995. godine u BiH.

Karadžić je u dve tačke optužen za genocid nad nesrbima u Srebrenici i u još 11 opština u BiH, a u preostalih devet tačaka za progon, istrebljenje, ubistva, deportacije, nehumana dela, terorisanje i nezakonite napade na civile i uzimanje međunarodnih talaca tokom rata od 1992. do 1995 u BiH.

Sudije su naglasile da Karadžić još može tokom suđenja da iznese dokaze o dogovoru s Holbrukom.

Početak suđenja Karadžiću zakazan je za 21. oktobar, ali on još može da zahteva više vremena da bi pripremio odbranu.
 

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
škorpija24. 10. - 22. 11.
Nečije namere ne zvuče dovoljno iskreno, stoga pažljivije analizirajte osobu koja plasira neobičnu priču. Kada situaciju na poslovnoj sceni posmatrate sa različitih aspekata, biće vam jasnije na koji način treba da rešavate svoje dileme. Komentari koje čujete od bliske osobe deluju pozitivno na vaše samopouzdanje.
DNEVNI HOROSKOP
devica24. 8. - 23. 9.
Neko ne razume vaše ideje i to počinje da se odražava na nivo poslovno-finansijske saradnje. Morate imati dovoljno razumevanja za svoju okolinu, stoga izbegavajte varijantu kažnjavanja ili destruktivno ponašanje. Između vas i voljene osobe neke stvari ostaju nedorečene, razmislite dobro o nastavku svađe.
DNEVNI HOROSKOP
vodolija21. 1. - 19. 2.
Nedostaje vam osnovno interesovanje da se posvetite nekim poslovnim temema koje zahtevaju dodatni napor. Nemojte precenjivati svoje profesionalne mogućnosti. Trenutni položaj Meseca u vama podstiče emotivnu nesigurnost, stoga izbegavajte rasparavu ili sumnjivo društvo. Budite iskreni prema svima.
  • 2026 © - vesti online