"Nikolić priziva raspad BiH"
Željko Komšić, član Predsedništva BiH, u intervjuu za beogradski list Danas kaže da su izjave Nikolića da su Srbija i Republika Srpska dve srpske države uticale na to da odloži posetu Beogradu koja je bila planirana 23. aprila.
"Moja dvojica kolega, gospoda Radmanović i Izetbegović (članovi Predsedništva Bosne i Hercegovine) , mogu potvrditi da sam sigurno bio "zagovornik" posete Predsedništva BiH Beogradu. Smatrajući da nam nije neophodan "posrednik" - ako se tu uopšte radi o bilo kakvom "posredništvu" - složili smo se da prvo idemo u Beograd, a posle toga u Ankaru. Gospodin Nikolić je od samog početka imao nekoliko izjava koje smo mi u Sarajevu smatrali vrlo neprihvatljivim ali smo, ipak, odlučili da ne reagujemo, ne dižemo tenzije, čekajući pravi trenutak za realizaciju bilateralnog susreta".
O Jeremiću sam sve rekaoKako komentarišete debatu u UN i kako vi gledate na rad Haškog tribunala? |
"I kada je taj susret dogovoren, sledi, kako to reče gospodin Nikolić, "sastanak rukovodstva dve srpske države". Mislim na njegov i Dodikov susret. I to nismo komentarisali. Međutim, posle njegovog skandaloznog govora u Ujedinjenim nacijama, na skupu koji je "režirao" Vuk Jeremić, Nikolić na bilateralnom susretu sa delegacijom BiH koju predvodi Radmanović, ponavlja tu izjavu, naglašavajući da je to namerno rekao.
"Dakle, nije mu se "omaklo". Bez obzira čime su te njegove izjave motivisane, a ima raznih tumačenja, ovo se svuda u svetu i diplomatiji blago zove - mešanje u unutrašnje odnose i poslove susedne zemlje, a precizno, i u svetu i na našim prostorima, prizivanje raspada susedne zemlje. O čemu onda i zašto da razgovaramo? Zna se kako su razni "Nikolići" i razni "Komšići" razgovarali kada je, nadam se po poslednji put na ovim prostorima, propao pokušaj raspada moje zemlje", kaže Komšić.
"Sa Tadićem sam imao iskren odnos"Uporedite odnos Srbije i BiH pre i nakon promene vlasti u Srbiji? "Nadali smo se da će se odnosi između naše dve zemlje stabilizovati, bez obzira na to ko je na vlasti u Srbiji. Da više neće biti ovakvih nastupa i izjava. Nemam nikakvog direktnog iskustva sa Nikolićem, a izgleda da će tako i ostati do kraja mog mandata. Ako odnosi u politici uopšte mogu biti takvi, sa Borisom Tadićem sam imao iskren odnos. O svemu smo mogli da razgovaramo, službeno ili privatno, uključujući i teme i ljude oko kojih smo imali potpuno suprotne stavove. |
Da li je Predsedništvo Srbije pokušalo da se izvini ili da izgladi odnose?
"Ne. S druge strane, nama u BiH se sigurno ne može prigovoriti da smo u bilo kom trenutku bili nekorektni prema Srbiji i svemu onome što se dešava u njoj. Bez obzira na lične stavove, niko od zvaničnika BiH nikada nije komentarisao dešavanja koja su sigurno bolna za Srbiju".
"Niko od naših državnih i entitetskih zvaničnika nije rekao ništa što bi vi u Srbiji mogli doživeti kao mešanje u unutrašnje poslove. Očigledno je naše strpljenje, razumevanje i volja da do susreta dođe, potpuno pogrešno shvaćeno kod gospodina Nikolića. To je razlog zašto sam otkazao, ne samo put u Beograd, nego i put u Ankaru na trilateralni sastanak".
Kakvi su odnosi Srbije i BiH? Koji su ključni problemi između dve zemlje?
"Da nije izjava i stavova kao što su već spomenute, izjave i stavovi gospodina Nikolića i slične, rekao bih da u rešavanju otvorenih pitanja postoji čak relaksirana atmosfera. Uz rizik da budem pogrešno shvaćen, mogao bih reći čak opuštenija atmosfera nego kada je reč o rešavanju otvorenih pitanja sa drugom susednom zemljom. Međutim, ovakve izjave uništavaju međusobno poverenje. Za razliku od rešavanja otvorenih pitanja sa drugom susednom zemljom, gde je atmosfera napetija, ali postoji međusobno poverenje. Sada ocenite šta je bolje i korisnije za međusobne odnose".