Šverc humanitarne pomoći u Srebrenici (1): Brašno prodavali samo za zlato!
Haški tribunal je odbacio je i drugi zahtev Radovana Karadžića za izdavanje naloga da Naser Orić svedoči u dokaznom postupku njegove odbrane. Pretresno veće je zaključilo da "nisu ispunjeni uslovi za izdavanje subpoene u ovom predmetu" mada je bivši predsednik RS tražio da se Orić pojavi u sudnici smatrajući da tako može da dokaže da je velika količina oružja i municije švercovana u enklavu nakon što je helikopterima dostavljena na područje u blizini Žepe, a ta "švercerska ruta" između enklava bila je od suštinskog značaja za nastavak isporuke naoružanja za Armiju BiH. Ova informacija se poklopila sa gotovo neverovatnim izveštajem Službe državne bezbednosti iz Tuzle do koga su "Vesti" došle pre samo nekoliko dana.
Naime, pod oznakom "strogo poverljivo", u izveštaju pod brojem 7-1484, od 17. novembra 1995. godine nalazi se do sada najdetaljniji opis svega ono što se događalo u Srebrenici do jula 1995. godine.
Kupovina žileta od "četnika"U izveštaju ovog operativca se navodi da je za Orića radila sledeća "trojka". |
"Vesti" će u nekoliko nastavaka preneti najzanimljivije delove poverljivog izveštaja o obimu i sistemu krijumčarenja i šverca komandanta odbrane Nasera Orića i njegovih najpoverljivijih ljudi.
Posebno skandalozno je što se iz ovog dokumenta jasno vidi da je najveći deo humanitarne pomoći civilnom stanovništvu u ovoj enklavi zapravo završavao na pijaci, i to prodavan za desetostruko veće iznose od realnih, a neka roba isključivo za zlato.
Operativni radnik pod šifrom JK 258 iz "Sektora Tuzla" Državne bezbednosti, svoj izveštaj je naslovio kao "presek kriminogenih radnji lica iz Srebrenice u periodu od agresije do okupacije", a očigledno je rađen u mesecima posle pada Srebrenice, jula 1995. godine.
"Na osnovu saznanja do kojih smo došli u razgovoru sa prognanim licima iz Srebrenice, registrovali smo brojne kriminogene radnje od strane pripadnika 28. divizije i pojedinih čelnika opštinskih organa vlasti Srebrenice. U ove kriminogene radnje bila su uključena lica bliska naprijed navedenim kategorijama koji su, između ostalog bila i jedna od karika u lancu šverca humanitarnom robom, preprodaji oružja, švercu naftom i slično.
Svi registrovani slučajevi u velikoj mjeri doveli su do destabilizacije odnosa i daljem pogoršanju bezbjednosne situacije u 'zaštićenoj zoni' Srebrenice. Ovakvo stanje u velikoj mjeri odrazilo se na odnose između vojnih i civilnih organa vlasti, gdje su dominantnu ulogu imali čelnici 28. divizije koji su u svakom pogledu diskreditovali i sputavali, pod prisilom, rad civilnih organa (pravosuđe, SJB i drugi organi uprave)", navodi se na početku ovog izveštaja u kome se taksativno nabrajaju svi osumnjičeni za šverc i kriminal, ali i osobe koje su sve to otkrile.
Prvi na toj listi je Naser Orić.
"1. ORIĆ NASER, sin Džemala, star oko 27-30 godina, rođen u Potočarima, opština Srebrenica, policajac, pripadnik Armije RBiH u činu brigadira, trenutno prebivalište u Tuzli.
- Posle dolaska u Tuzlu Oriću je navodno iz Švajcarske pristiglo oko 500.000 DM, prikupljanje ovih sredstava su vršila lica kriminogenog ponašanja: izvjesni "Al Capone"
iz Srebrenice:
Izvor: Begić Sadik, sin Jusufa, r. 01. 01. 1946, g. u Lukama, Srebrenica, sada se nalazi u Gershafenu, Njemačka.
- Husić Rifet iz Voljevice pričao Salihović Hasi da je Orić i od prvog humanitarnog konvoja odvojio 3 t. brašna koje su za njega prodavali izvjesni Esnaf i Mandžić Mujo iz Dugog Polja (brat Mandžić Smaje i Ibrahima)".