Ćirilicu uvesti u dva grada i 21 opštinu
Pošteno se još nije slegla prašina oko uvođenja ćiriličnih napisa u Vukovaru, a Srpski demokratski forum iz Zagreba je od Ustavnog suda Hrvatske zatražio da se ta odluka odnosi na još 21 opštinu i dva grada, ali i za predstojeće izbore za Evropski parlament.
SDF u tužbi Ustavnom sudu navodi da su se prethodno obratili Izbornoj komisiji koja nije uvažila povredu članova zakona o pravima nacionalnih manjina i upotrebi jezika i pisma nacionalnih manjina.
- Stvar je krajnje prosta. Ukoliko Hrvatska želi u EU, pa je čak raspisala i izbore za Evropski parlament, onda treba i da poštuje zakone koje je sama donela. To znači da ćirilica mora da bude obavezna ne samo u Vukovaru, već i u Vrbovskom i Vukovaru, ali i 21 opštini poput Borova, Lapca, Dvora, Gračaca, Erduta, Negoslavaca, ali i Kistanja. Da je zakon poštovan, onda ne bi ni došlo do premlaćivanja srpske mladeži u ovom mestu - kaže autor tužbe, predsednik SDF-a, Veljko Džakula.
Broj Srba u VukovaruDžakula kaže da je smešno objašnjenje da se princip dvojezičnosti još nije primenio u Vukovaru zbog navodnog manjeg broja Srba od onog na biračkim spiskovima. |
Prema njegovim rečima, srpska zajednica u Hrvatskoj je do sada u više navrata pokazivala inertnost, a vladajućim stranaka je to i odgovaralo.
- Ako se u celoj Istri koriste dvojezične oznake na hrvatskom i italijanskom, mada u nekim mestima Italijana više i nema, onda je logično da tražimo da se tako postupi i u mestima gde su Srbi fizički većina ili ih je najmanje 33 odsto - kaže Džakula i ocenjuje da ovaj zahtev nije pokušaj da se isprovocira nova antisrpska kampanja u Hrvatskoj.
- Ne vidim zašto bi nekome u Hrvatskoj smetalo da vidi i ćirilične natpise. Da li zato što će se samo sprovoditi zakon koji se do sada nije sprovodio? Uostalom, ulaskom u Evropsku uniju, Hrvatska se obavezala da će poštovati prava nacionalnih manjina. Eto im prilika da na delu dokažu kako to i žele - zaključuje Džakula.
Glasovi za HDZVeljko Džakula kaže da su Srbi u Hrvatskoj zahvaljujući pogrešnoj politici Borisa Tadića, ali i srpskih predstavnika na čelu sa Miloradom Pupovcem, izgubili punih osam godina u ostvarenju elementarnih ljudskih prava.
|