Kako je stizalo oružje u Hrvatsku
Iako je Hrvatska od 1991-95. bila pod embargom, iz Argentine je primila 7 pošiljki oružja, piše u presudi bivšem lideru Argentine osuđenom za trgovinu oružjem.
Karlos Menem (82) bio je predsednik Argentine od 1989. do 1999, a sada je na apelacionom sudu u Buenos Ajresu proglašen krivim za krijumčarenje oružja.
Menem je optužen da je stajao iza niza dostava oružja u Hrvatsku i Ekvador tokom 90-ih godina, iako je postojao embargo na trgovinu oružjem s tim zemljama.
On je u prvom procesu 2011, u kojem je bio optužen zajedno sa još 17 osoba, bio oslobođen krivice, međutim tužilaštvo je uložilo žalbu. U optužnici se navodilo da je devedesetih godina preko Paname i Venecuele u Hrvatsku i Ekvador dostavljeno ukupno 6.500 tona oružja.
Menem je priznao da je potpisao tajne uredbe za izvoz oružja, ali je pred sudom izjavio da nije bio informisan o pravom cilju tih pošiljki.
U vreme izricanja presude Menem, zbog zdravstvenih problema, nije bio prisutan u sudnici. Njegov advokat Maksimilijano Ruskoni kazao je da bivši predsednik namerava da uloži žalbu Vrhovnom sudu.
Optužba se temeljila na tri dokumenta o izvozu oružja. Menem je priznao da je potpisao te dokumente, ali je insistirao na tome da je ova trgovina bila legalna budući da je oružje - puške, minobacači, protivtenkovske rakete i municija, bilo namenjeno zemljama u kojima je vladao mir.
Na pošiljkama je pisalo da se upućuju u Panamu i Venecuelu, ali to je bio samo paravan da bi se izbegle kontrole zbog embarga na uvoz oružja koji je u tom periodu međunarodna zajednica bila uvela protiv Hrvatske i Ekvadora.
Sedam pošiljki za Hrvatsku
Agencija AFP piše da je u Hrvatsku teretnim avionima stiglo sedam pošiljki u periodu od 1991. i 1995. U to vreme je u najvećem delu Balkana na snazi bio embargo na uvoz oružja koji su nakon raspada bivše Jugoslavije uvele Ujedinjene naicje.
U Ekvador su početkom 1995. bila upućena tri teretna aviona natovarena oružjem. Ekvador je tada bio u pograničnom sukobu s Peruom, a Argentini je bilo zabranjeno prodavati oružje bilo kojoj strani u ovom sukobu.
Apelacioni sud je Menemovu odbranu nazvao "nerazumljivom", imajući u vidu obimne dokaze da carinske procedure nisu uvažene na pritisak iz predsedništva. Sud je ustanovio da je Menemov šurak i "čovek od poverenja" Emir Joma bio posrednik između vlade i drugih umešanih u prenos oružja, kao i da je bio zadužen za prikupljanje novca od raznih umešanih kompanija.
Tužilaštvo je tražilo kaznu od osam godina ako Menem bude osuđen. Apelacioni sud je vratio proces sudijama koje treba da odrede kaznu uzimajući u obzir starost bivšeg predsednika i okolnosti.
Menem, međutim, može otići u zatvor samo ako Senat, koji je pod kontrolom vlade predsednice Kristine Fernandes, glasa da mu oduzme imunitet. Fernandes je često kritikovala Menemove odluke kao predsednika, ali je on kao senator bio pouzdani saradnik predsednice i obezbeđivao bitan glas o ključnim pitanjima.