Odbrana: Od 67 žrtava, slikano samo 35; Svedok: Podaci bili podložni promenama
Odbrana Ratka Mladića osporavala je, tokom unakrsnog ispitivanja Edina Suljića, nalaze istrage sarajevske policije o prvoj eksploziji na pijaci Markale u kojoj je u februaru 1994. poginulo i bilo ranjeno više od 200 građana Sarajeva.
Tadašnji komandant VRS, general Mladić (69) optužen je za teror nad civilima u Sarajevu dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem, 1992-95. Prema optužnici, u eksploziji na Markalama, 5. februara 1994, poginulo je 66 osoba, a ranjeno više od 140 građana.
Suljić, koji je napisao policijski izveštaj o zločinu i krivičnu prijavu protiv nepoznatog počinioca, ostao je pri iskazu da su i balistički nalazi i izjave svedoka ukazivali da je granata doletela iz pravca gde u bili položaji VRS.
Mladićev branilac Dragan Ivetić pitao je svedoka da li je istraga ispitala tvrdnje da je granata eksplodirala iznad zemlje, a ne pri udaru u tlo.
"Takvih komentara nije bilo, a iz iskustva znam da je udarila o tlo, jer je ostavila trag ruže, isto kao i na drugim uviđajima" o eksplozijama, odgovorio je Suljić.
Advokat Ivetić sugerisao je i da nije bilo moguće da su građani iz obližnjih naselja, koje su saslušali Suljić i drugi policajci, čuli i zvuk ispaljenja granate i njenog preleta i ekploziju na Markalama.
Suljić je uzvratio da je zbog male udaljenosti bilo uobičajeno da se u Sarajevu čuje kada je granata ispaljena, kao i njen prelet.
"Ja sam to i lično doživeo", kazao je svedok.
Upitan zašto postoji samo 35 fotografija žrtava, ako je po krivičnoj prijavi Centra službi bezbednosti Sarajevo poginulo 67 osoba, Suljić je odgovorio: "Mogu samo da kažem da sam ja zatekao u četiri prostorije mrtvačnice oko 60 leševa".
On je pretpostavio da su preostale leševe preuzeli rođaci pre nego što su mogli biti fotografisani.
Nakon što mu je branilac Ivetić predočio dokumente po kojima je poginula 41 osoba, a zatim 69, da bi na kraju u policijski izveštaj bio uveden broj od 67 stradalih, Suljić je objasnio da su "podaci bili skupljani do kraja istrage" i da su, stoga, "bili podložni
promeni".
Svedok je odbacio da su istražitelji bili pod pritiskom da za zločin na Markalama okrive srpsku stranu.
Suđenje generalu Mladiću - optuženom i za genocid u Srebrenici i još sedam bosanskih opština; progon Muslimana i Hrvata širom BiH i uzimanje pripadnika Unprofora za taoce, 1992-95 - biće nastavljeno u ponedeljak, 18. februara.