Komšija s hrvatskim pasošem biće "evropejac"
Iako Bosna i Hercegovina još nije stekla ni status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji, a Srbija još nije dobila datum za početak pregovora, značajan broj građana obe države ovog leta, kada Hrvatska postane punopravna članica EU, postaće i državljani Unije. Reč je o osobama sa hrvatskim psošem, piše Dojče vele.
Devet od deset anketiranih stanovnika zapadnog dela Mostara reklo je da ima i hrvasko državljanstvo. Međutim, polovina njih nije znala kakva prava i mogućnosti imaju kada Hrvatska sredinom ove godine postane punopravna članica Evropske unije.
"Pa, imamo iste mogućnosti kao i Hrvati u Hrvatskoj", rekla je jedna sredovečna gospođa.
Niko ne zna broj Srba "dvodržvljana"Tačan broj građana Srbije koji istovremeno imaju i hrvatsko ili neko drugo državljanstvo ne zna ni jedna državna institucija. Ni MUP, ni MSP. Kako su objasnili u MUP-u Srbije, kod njih se evidentiraju podneti zahtevi za prijem u državljanstvo Srbije. |
"Mogu da se zaposlim ukoliko sam, normalno, kvalifikovana i nađem posao, slobodno mogu da putujem s hrvatskom putovnicom, kao i svaki evropski građanin", dodala je druga.
Gospođe su u pravu, potvrdila je za Dojče vele portparolka Ministarstva spoljnih i evropskih poslova Hrvatske Danijela Barišić.
"Sva ona prava koja imaju građani Hrvatske imaće i građani van nje koji imaju hrvatsko državljanstvo, a to se odnosi i na zapošljavanje i slobodu kretanja", rekla je Barišićeva.
Među tim pravima su i pravo studiranja na univerzitetima u EU pod istim uslovima kao i državljani zemlje članice u kojoj se nalazi univerzitet. Kao državljani Unije, hrvatski državljani imaće i pravo da se obraćaju Evropskom parlamentu, pravo na diplomatsku zaštitu članica EU u trećim zemljama i mnoga druga prava.
Prema nezvaničnim procenama državljanstvo Hrvatske ima oko 87 odsto Hrvata u Bosni i Hercegovini. Ako se tome doda značajan broj Bošnjaka iz uglavnom Bihaćke regije, i Srbi koji su iz Hrvatske izbegli u Bosnu i Hercegovinu, procenjuje se da će više od pola miliona građana Bosne i Hercegovine 1. jula ove godine postati građani Evropske unije.
Međutim, kako je objavio portal seebiz.net Nemačka će svoje tržište radnoj snazi koja poseduje hrvatski pasoš otvoriti najranije 2015. godine.