Hrvatska ekonomija pred slomom
Pet meseci pred ulazak u Evropsku uniju za Zagreb je došao hladan šok od agencije Mudis, koja je kreditni rejting Hrvatske ocenila kao "đubre". Sniženjem kreditnog rejtinga "Mudis" je poslao poruku da se u Hrvatskoj ne sprovode reforme koje bi garantovale ekonomski rast, pišu beogradske Večernje novosti.
U hrvatskoj vladi odmah je najavljen rebalans budžeta i rezanje svih nepotrebnih troškova. To je krah politike sadašnjeg ministra finansija Slavka Linića, koji je dobrim delom i glavni krivac za ekonomski haos u zemlji. Vlast ima sreću samo što je opozicija još nesposobnija i to je jedini razlog što vlada opstaje u zemlji koja tone iz dana u dan.
"Ne dolazi, ne vraćaj se, ovde je strašno"Na društvenim mrežama svakodnevno se objavljuju iskustva mladih ljudi sa diplomama kojima je jedini cilj da odu iz Hrvatske. Objavljeno je i pismo jedne devojke koja živi u Americi i roditelji joj svakodnevno poručuju: "Ne vraćaj se, ovde je strašno". |
U poslednjih šesnaest godina Hrvatska nije imala tako loš kreditni rejting, što će sigurno zakočiti njen oporavak. Dok su još nedavno ekonomisti predviđali slab rast BDP-a za ovu godinu, sada je izvesnije da će Hrvatska ostati u recesiji. Za mnoge put Hrvatske vodi prema grčkom scenariju, koji bi se mogao da odigra već krajem ove godine.
Hrvatska vlada, na čelu sa Zoranom Milanovićem, pokazala se najlošijom u istoriji Hrvatske od osamostaljenja. Reč je o raštimovanom orkestru bez pravog dirigenta, a rezultati mogu da se vide svaki dan. Brojka nezaposlenih dosegla je gotovo 400.000, pad BDP-a je nezaustavljiv, industrijska proizvodnja pada svakog meseca, potrošnja je sve manja.
Novih investicija nema, a Hrvatska je za investitore neprivlačna, skupa i komplikovana zemlja. Ni odnosi sa susedima, kada je reč o ekonomiji, nisu dobri, jer je Hrvatska zatvoreno tržište za srpsku privredu, a uskoro će nakon ulaska imati problema i sa BiH oko carina.
Ekonomski slom Hrvatske velika je opomena i za Brisel, jer ulaskom Hrvatske u članstvo neće moći da pošalje poruku zemljama regiona da je reč o uspešnom modelu. Bude li se ekonomska situacija pogoršala, sigurno je da će to imati i političkih posledica, pa se veoma brzo stanje krajnje političke nestabilnosti u Sloveniji može "preseliti" i u Hrvatsku.