Između Srba i Drina i granica NATO
Vlasti u BiH i RS lobiraju za što brže pristupanje zapadnoj vojnoj alijansi, a opozicija u Srpskoj je ogorčena na stav Dodikove partije i traži da se narod o tako važnoj odluci izjasni na referendumu.
KRITIKOVALI BOSANSKE LIDERE: Senatori Mekejn i Liberman sa članovima Predsedništva BiH
Nova vojna doktrina Kremlja prema kojoj širenje NATO-a na zemlje Istočne Evrope ugrožava bezbednost Rusije i poruka ministra spoljnih poslova Srbije Vuka Jeremića da Beograd neće menjati politiku vojne neutralnosti, ustalasale su strasti u Republici Srpskoj čiji predstavnici ovih dana intenzivno lobiraju za MAP status BiH (status kandidata za članstvo u Alijansi).
Opozicija u RS je na takve namere odgovorila amandmanima na Zakon o referendumu kojima se traži automatsko raspisivanje referenduma u Srpskoj o ulasku u NATO.
Džon Bulard: Samo je pitanje kada će!
|
Istog dana, članovi Predsedništva BiH, a među njima i srpski član Nebojša Radmanović, u Sarajevu su se sastali sa senatorima Džonom Mekejnom i Džozefom Libermanom kojima su preneli zajednički stav da je cilj BiH - članstvo u NATO i EU.
- Bili su razočarani zbog odbijanja NATO da BiH dobije status MAP. Međutim, članovi Predsedništva su priznali da zajednički cilj koji postoji kada su u pitanju ulazak u NATO i EU ne postoji kada je u pitanju unutrašnja integracija, a činjenica je da su ova dva pitanja neizbežno povezana - kazao je Liberman.
I kopredsedavajući Predstavničkog doma parlamenta BiH Milorad Živković izjavio je u petak da "evroatlantske integracije u BiH nisu sporne, ali da je sporan način na koji taj proces treba da teče, zbog čega se odvija izuzetno sporo".
S druge strane, opozicija optužuje vladajuću partiju da je izneverila predizborna obećanja i poručuje da "bez Srbije neće u NATO".
- RS i BiH ne smeju sebi dozvoliti da budu uvučene u lomljenje kopalja dva bloka. RS ne sme postati žrtva kratkoročnih interesa SNSD-a, koji se pretvorio u NATO partiju, i iza leđa vlastitog naroda tajno pregovaraju sa strancima o ubrzanom članstvu BiH u NATO, kako bi dobili kratkotrajnu finansijsku injekciju da pred izbore prikriju ekonomski krah u koji su Srpsku uveli - izjavio je lider SDS-a Mladen Bosić.
Što nisu sačuvali Glamoč i Grahovo
|
- Odluku o eventualnom članstvu u NATO-u jedino mogu doneti građani RS na referendumu, i da svako drugo referendumsko pitanje poput onih koje nam nudi SNSD predstavlja najobičnije manipulacije - rekao je Bosić.
On je najavio da će njegova partija uložiti amandmane na Zakon o referendumu u kojima traži automatsko raspisivanje referenduma u RS o ulasku u NATO i promenu Ustava.
Lider PDP-a Mladen Ivanić u izjavi za "Vesti" kaže da bez Srbije mi ne možemo u NATO, nerealno je očekivati da bilo ko deli srpski narod. Vlast je obećala referendum o NATO-u, ali od toga izgleda nema ništa, jer jedno rade na domaćoj sceni, a drugo na međunarodnoj.
Suština rešavanja i smirivanja prilika na Balkanu, prema njegovom mišljenju, jeste u Srbiji, naročito nakon svega što se dešavalo po pitanju Kosova.
- Zato i ne vidim mogućnost da pre Srbije idemo u NATO. Možemo samo zajedno, ako do toga uopšte dođe - smatra Ivanić.