Petak 26. 12. 2025.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
2
Četvrtak 06.12.2012.
20:22
Beta A

Neisplaćivanje plata postaće krivično delo u RS

Neisplaćivanje plata u Republici Srpskoj biće tretirano kao krivično delo, ako se usvoje izmene Zakona o krivičnom postupku RS, koje je u četvrtak utvrdila Vlada RS.

Vlada RS počeće da brine o radnicima, pa će loše gazde slati u zatvor

Ministarka pravde RS Gorana Zlatković rekla je da poslodavac, bilo u javnom ili privatnom sektoru, može da odgovara ukoliko je neopravdano izbegao da isplati tri plate radnicima ili je ugrozio radnička prava neuplaćivanjem doprinosa.


Zlatković je navela da su novim zakonskim rešenjima zaprećene novčane kazne, ali i zatvorske, od šest meseci do pet godina.


Kao krivično delo takođe će se tretirati i nepridržavanje ugovora o radu, radnog vremena, odmora, godišnjeg odmora, zašite žena, trudnica, kao i zloupotreba u postupku javnih nabavki, kazala je ministarka pravde novinarima posle današnje sednice Vlade RS.


Novim zakonskim rešenjem, primanje mita će se sankcionisati zatvorskom kaznom do deset godina, a krivičnim delom će se smatrati i davanje mita, za šta je zaprećena zatvorska kazna od šest meseci do pet godina.


Promenjeno je i "protivzakonito posredovanje", pa zakonska kategorija treba da postane "trgovina uticajem", koja se odnosi na nekoga ko zahteva ili primi nagradu ili neku drugu korist, koristeći svoj položaj u posredovanju u nekoj službenoj radnji.


Za "trgovinu uticajem" predviđena je zatvorska kazna od jedne do pet godina.


Izmene i dopune Zakona o krivičnom postupku odnose se i na pooštravanje kazni za počinioce nasilja u porodici i zlostavljanje dece, a predviđeno je i uspostavljanje registar baze počinilaca svih krivičnih dela na štetu deteta.

POVEZANE VESTI

Petak 07.12.2012. 00:01
Pametno, sa jedne strane.. sa druge strane ce podstaci sivu ekonomiju.. Uglavnom sve pohvale za najbolji Zakon o radu (ako swe usvoje izmjene) u regionu...
Subota 08.12.2012. 09:13
Još ako bi radnik smeo da prijavi. Ovde jedan privatni trgovac , vlasnik tri-četiri privatne prodavnice maltretira svoje radnice, psuje ih, vređa, drži ih u nezagerjanim radnjama, pri tome ne smeju da nose jakne ( kao da se više kreću, ne bi im bilo hladno), za platu moraju da mole, a pri tome dobiaju 18 hiljada din... I ni jedna ga nije prijavila.
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
devica24. 8. - 23. 9.
Neko ne razume vaše ideje i to počinje da se odražava na nivo poslovno-finansijske saradnje. Morate imati dovoljno razumevanja za svoju okolinu, stoga izbegavajte varijantu kažnjavanja ili destruktivno ponašanje. Između vas i voljene osobe neke stvari ostaju nedorečene, razmislite dobro o nastavku svađe.
DNEVNI HOROSKOP
škorpija24. 10. - 22. 11.
Nečije namere ne zvuče dovoljno iskreno, stoga pažljivije analizirajte osobu koja plasira neobičnu priču. Kada situaciju na poslovnoj sceni posmatrate sa različitih aspekata, biće vam jasnije na koji način treba da rešavate svoje dileme. Komentari koje čujete od bliske osobe deluju pozitivno na vaše samopouzdanje.
DNEVNI HOROSKOP
vaga24. 9. - 23. 10.
Imate dobro idejno rešenje, ali neko pokušava da ogranici vasu ulogu i uticaj na dalji tok poslovnog dogovora. Nemojte dozvoliti, da se nesporazum negativno odražava na vasu koncentraciju ili da vas neko "ulovi" u svoju zamku. Važno je da se nalazite u pozitivnom okruženju. Pažljivije birajte društvo za grad.
  • 2025 © - vesti online