"Prisvajanjem ćirilice Hrvati žele da izbrišu identitet prekodrinskih Srba"
Proglašavanje ćirilice hrvatskom baštinom deo je nastojanja da se potpuno izbriše kulturni identitet prekodrinskih Srba sve tri vere – pravoslavnih Srba, Srba katolika i Srba islamske vjere, rekao je Srni istoričar Nikola Žutić iz Instituta za savremenu istoriju u Beogradu.
"Zato se podvodi ta, tobož zapadna ćirilica, kao kulturno blago Hrvata, a verovatno će i Bošnjaci da prisvoje takve teze ove, u potpunosti, pseudonauke", rekao je Žutić povodom naučnog skupa "Hrvatska ćirilična baština", koji je organizovan u Hrvatskoj akademiji nauka i umetnosti.
Žutić je istakao da taj naučni skup predstavlja falsifikatorska nastojanja koja su poznata u Hrvatskoj da se u potpunosti izbriše kulturni identitet prekodrinskih Srba sve tri vere.
On je ukazao da najnovije proglašenje ćirilice hrvatskom kulturnom baštinom u potpunosti odudara od ranije hrvatske "falsifikatorske jezikoslovne tradicije".
Žutić je podsetio da su se sledbenici Ante Starčevića, Josipa Franka i Ante Pavelića grozili od "primitivnog srpskog bizantskog pisma" i govorili da su oni uzoriti latini i da pišu uzoritim latinskim pismom.
"Sa druge strane, katolički Srbi Dubrovački su pisali ćirilicom, jer u to vreme u Dubrovniku nisu postojali Hrvati nego su postojali samo Srbi rimokatoličke vere", rekao je Žutić.
On je naveo da su Hrvati već prisvojili prvobitni ćirilski oblik pisma – glagoljicu, koja je bila pismo istarskih i primorskih Srba – čakavaca.
"Odatle činjenica da su po austrijskom popisu iz 1850. godine Srbi dominirali u Istri, Kvarnerskim ostrvima i tačno se zna da ih je bilo 134.555, dok se u tom popisu Hrvati uopšte ne pominju i vodili su se pod kategorijom Srba rimokatoličke vere", rekao je Žutić.
On je naveo da su ćirilicom pisali i "Srbi katolici – franjevci u Bosni", dodavši da bi i Bošnjaci mogli da prisvoje pseudonaučne teze o ćirilici.
"U BiH takvi tobož naučnici ćirilicu zovu bosančicom da bi se na taj način promovisala bošnjačka nacija i preko osobenog jezika i tobož osobenog ćirilskog pisma koje je u suštini srpsko", zaključio je Žutić.