Celo Sarajevo masovna grobnica
Otkriće masovne grobnice u sarajevskom naselju Alipašino Polje moglo bi da otvori "pandorinu kutiju" zločina nad Srbima u tom gradu, tvrde predstavnici porodica nestalih u toj regiji koji najavljuju da će celo Sarajevo prekopati uzduž i popreko.
Prema njihovim rečima, ovo je dokaz da u glavnom gradu BIH postoji niz pojedinačnih i masovnih grobnica, ali da ne postoji politička spremnost nadležnih u Federaciji da se to pitanje jednom zasvagda reši. Podsetimo, na pomenutoj lokaciji pronađene su ljudske kosti za koje se pretpostavlja da pripadaju Srbima koji su ubijeni u Sarajevu 1992. godine.
Predsednik Udruženja porodica nestalih Sarajevsko-romanijske regije Milan Mandić izjavio je da bi moglo da se radi o Slobodanu Samardžiću, Stani Šehovac i još nekoliko Srba koji su ubijeni na Alipašinom Polju početkom rata.
Joleta odveo JukaMilena Kulina, koja od 1992. godine traži posmrtne ostatke supruga Anđelka, rekla je da su tri uniformisana muslimanska vojnika njenog muža odveli na "informativni razgovor" 20. maja 1992. godine i od tada mu se gubi svaki trag. Milenko Arsenijević, koji traži brata Joleta od 1992. godine, rekao je da je i on odveden ispred stana u nepoznatom pravcu. |
- Neka bude stid stanovnike Sarajeva i ovog naselja kojima nikad do sada nisu proradili ni svest niti razum da prijave lokacije na kojima su stradale njihove komšije - rekao je Mandić.
On kaže da se na ovome ne sme stati i da je ova grobnica povod da se celo Sarajevo "prekopa uzduž i popreko". Još uvek se čeka dozvola Tužilaštva BiH za početak ekshumacije, ali lokaciju trenutno obezbeđuje policija FBiH.
U ovom naselju, dodaje Mandić, zatočene Srbe držali su u kafiću Borsalino i prodavnici Konzum.
- Još nekoliko gradskih podruma bilo je pretvoreno u privatne zatvore u kojima su se takozvani muslimanski heroji iživljavali nad srpskim stanovništvom, nejači, starcima i ženama. Zločin nad zločinima vršen je u Borsalinu, gde su držali zatvoreno i po 200 ljudi, koje su zatim ubijali i zakopavali, a posle rata njihova tela prenosili na razna mesta. Primer za to je Anđelko Simanić, koji je ubijen u Buća Potoku u Sarajevu, a njegovi ostaci nađeni u Zenici - rekao je Mandić.
Šef Tima za koordinaciju aktivnosti istraživanja ratnih zločina i traženje nestalih lica RS Staša Košarac kaže da RS i njeni predstavnici već neko vreme ukazuju na činjenicu da je srpski narod stradao u Sarajevu.
- Na žalost, u Sarajevu u kontinuitetu imamo negaciju te činjenice. Upravo Vlada FBiH ne poštuje odluku Doma za ljudska prava BiH da apelantima moraju dati odgovor na koji su način stradali njihovi najbliži članovi porodice. Kada je RS imala takvu odluku o Srebrenici, ona je reagovala na adekvatan način - naveo je Košarac.