U Hrvatskoj i krave idu na pedikir!?
Krešimir Bašić iz Hrvatske ima radnju za negu papaka krava i jedini je čovek u ovoj zemlji koji se bavi ovim poslom, a kaže da može da se izbori sa podmehom, ali je glavni problem ipak loša naplata.
Krešimir je jedno vreme živeo u Nemačkoj gde je završio i višu trgovačku školu.
Povratkom u Hrvatsku otvorio je prodavnicu mešovite robe koja je, posle nekoliko godina rada, zatvorena.
- Jednostavno nije išlo kako sam očekivao. Tada sam pokušao dobiti i kredit jer sam planirao otvoriti farmu krava. Međutim, nisam uspeo - kaže Bašić koji je pre nekoliko godina pokrenuo radnju za negu papaka krava i trenutno je jedini pedikir za krave u Vukovarsko-sremskoj županiji i jedan od retkih u Hrvatskoj koji se bave tim poslom.
Kaže da je do ovoga posla došao sasvim slučajno. Pre nego se odlučio za otvaranje radnje upoznao je što sve posao nosi ali i krenuo i na kurs.
Po znanje u Nemačku
S obzirom na to da u Hrvatskoj nema škole za ovo zanimanje, kurs, koji sam plaća, upisao je u Nemačkoj i uskoro će ga završiti. Kada se odlučio za taj posao, Bašić je morao da uloži mnogo novca u alat, kombi te kavez u kojem se drže krave pri pedikuri.
- Taj kurs, na kom se znanje stiče teorijski i praktično, upisuje se u radnu knjižicu. Kod nas je to nemoguće, dok je u inostranstvu to uobičajen i veoma cenjen posao kojim se ljudi generacijama bave - rekao je Bašić za Večernji list.
O svom novom poslu Bašić kaže da odlazi gde god ga stranke pozovu pa vrlo često putuje u Zagreb, Bjelovar, Đakovo...
- Koliko god se ovaj posao nekome činio smešnim, mogu reći da je on veoma bitan. Krava je danas fabrika na četiri noge kojoj se mora omogućiti normalno kretanje i ishrana. Ako toga nema, krava se razboli i u najgorem slučaju ugine. Od nege i zdravlja papaka zavisi i kvalitet mesa i mleka kao i njihova količina – kaže Krešimir.
Pedikir po kravi, i zavisnosti od obima posla i broju krava, košta od 65 kuna (9 evra) pa naviše. Bašić i njegov radnik rade pod geslom: "Zdrav papak naš je zadatak."