BiH: Nemaština utiče na bezbednost građana
Finansijska situacija građana BiH utiče na njihovu sigurnost, kaže direktor Federalne uprave policije (FUP) Dragan Lukač. On je za današnji "Dnevni avaz" ukazao da se tumačenje visokog broja krivičnih dela "mora potražiti u teškoj ekonomskoj situaciji u BiH".
Komentarišući strahovanje građana za imovinu jer raste broj provala u stanove, a kradu se i penzije, Lukač je ocenio da podaci "nisu alarmantni".
"Stanje kriminaliteta je na nivou prošlogodišnjih pokazatelja za devet meseci. Procenjujemo da je to u direktnoj vezi sa stanjem u društvu, sa ekonomskim problemima... Mnogo ljudi je u izuzetno teškoj materijalnoj situaciji, tako da je to uzročno-posledična veza", izjavio je Lukač.
On je međutim ocenio da je "sigurnosna situacija u Federaciji BiH zadovoljavajuća", mada "nije idealna, nije optimalna, ali treba imati u vidu ukupno stanje u društvu", rekao je Lukač i zaključio da "ne treba dizati tenzije".
U Sarajevu sve više socijalno ugroženih
U Kantonu Sarajevo raste broj socijalno ugroženih osoba - 500 je novih korisnika narodnih kuhinja više nego prošle godine.
"U odnosu na prošlu godinu, kada smo imali 5.584 korisnika, zabeležen je rast i sada ih ima više od šest hiljada", izjavila je za današnji "Dnevni avaz" Zilha Ademaj, ministarka za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbeglice u Kantonu Sarajevo. Ona je dodala da 27.314 stanovnika glavnog grada koristi socijalnu pomoć za šta treba ispuniti mnoge uslove.
Tako, za dobijanje đečijeg doplatka u visini 33 konvertibilne marke (KM) uslov je da porodični prihodi nisu viši od 120 KM. Stalnu socijalnu pomoć u Sarajevu prima 560 osoba koje nemaju apsolutno nikakva primanja, niti bilo kakvu imovinu. |