Đukanović izgubio apsolutnu većinu
Koalicija Evropska Crna Gora, koju predvodi lider Demokratske partije socijalista (DPS) Milo Đukanović, osvojila je najviše glasova na parlamentaranim izborima, ali nedovoljno sa ponovno osvajanje apsolutne vlasti, preliminarni su rezultati izbora koje je saopštio Centar za monitoring (CEMI).
To je prvi put posle izbora 2001. godine da koalicija koju predvodi Đukanovićeva DPS nije osvojila apsolutnu vlast u Crnoj Gori.
Prema podacima CEMI-ja, na obrađenom uzorku sa 80 odsto biračkih mesta, koalicija Evropska Crna Gora osvojila je 45,4 odsto glasova, Demokratski front koji predvodi Miodrag Lekić 23,8, Socijalistička narodna partija 10,7, a Pozitivna Crna Gora 8,6 odsto glasova. Pretočeno u poslaničke mandate,
Đukanovića koalicija imaće 38 mesta u Skupštini Crne Gore, DF 20, SNP devet, a Pozitivna Crna Gora sedam mandata.
Razočaranja u SNP-uLider do izbora najjače opozicione stranke, Socijalističke narodne partije (SNP), Srđan Milić , čija je partija prema preliminarnim rezultatima pala sa 16 na 9 mandata, nije krio razočarenje rezultatima svoje partije. Milić je na konferenciji za medije kazao da je "razočaran brojem |
Parlamentarni status obezbedila je i Bošnjačka stranka sa tri mandata, tri albanske nacionalne partije sa po jednim, koliko je osvojila i Hrvatska građanska inicijativa.
Za sve ove stranke važila su posebna izborna pravila, pošto je reč o izbornim listama manjinskih naroda.
U crnogorskom parlamentu ima 81 poslaničko mesto, odnosno za formiranje vlasti je potreban 41 mandat, tako da niko neće moći da je formira bez podrške partija manjinskih naroda.
Na današnim parlamentarnim izborima glasalo je oko 70 odsto upisanih birača, a pravo glasa imalo je 514.055 građana Crne Gore.
Predsednik crnogorske vladajuće Demokratske partije socijalista i lider koalicije te stranke i
Socijaldemokratske partije (SDP) i Liberalne partije (LP) Milo Đukanović, izjavio je da je pobeda te koalicije na izborima omogućila da se odmah počne sa formiranjem nove vlade u Crnoj Gori.
Đukanović se u ponoć obratio velikom broju političkih pristalica u staroj zgradi crnogorske vlade, ocenom da je vlast u Crnoj Gori "jedina u Evropi koja je u uslovima krize uspela da sačuva poverenje".
"To je jedan kuriozitet ovih izbora, a drugi je da smo na ovim izborima osvojili vise glasova nego pre četiri godine", rekao je Đukanović.
Crnogorske opozicione stranke različito su reagovale na rezultate parlamentranih izbora, ali su sve kao kvalitet istakle to što vladajuća koalicija Mila Đukanovića nije osvojila apsolutnu većinu pa će joj za formiranje vlade biti neophodne stranake manjinskih naroda.
Lider Demokratskog fronta (DF) Miodrag Lekić pozvao je manjinske stranke da prilikom formiranja većine "budu na visini zadatka" i najavio da će Front, koji je nakon ovih izbora najjača opoziciona snaga u parlamentu, razgovarati sa svim "demokratskim snagama" u zemlji o formiranju "vlade jedinstva".
DPS poražen u NikšićuKoalicija DPS i SDP je međutim, prema izbornim rezultatima izgubila vlast na lokalnim izborima u Nikšiću koji su održani istovremeno sa parlamentarnim izborima. Na lokalnim izborima u Budvi koalicija DPS i SDP je osvojila apsolutnu vlast, dok su u Kotoru, gde su, takođe, održani lokalni izbori, te dve stranke nastupile odvojeno. U Kotoru DPS je osvojio najviše mesta, ali će novu lokalnu vlast najvjerovatnije činiti ta stranka, SDP i Liberalna partija. |
"Ovo je početak kraja vladavine DPS-a" , poručio je na konferenciji za medije Lekić , čiji je Front prema preliminarnim podacima osvojio 20 mandata.
Front koji čine NOVA i Pokret za promene je osvojio sedam mandata više nego što su u prethodnom sazivu skupštine imale zajedno ove dve partije.
Parlamentrani status obezbedila je uoči izbora formirana Pozitivna Crna Gora sa sedam osvojenih mandata.
"Pozitivna Crna Gora je postala značajan politički faktor", ocenio je politički direktor te partije Srđan Perić, napominjući da je ta partija uoči izbora saopštila svoj koncept manjinske vlade.
Front, SNP i Pozitivna Crna Gora zajedno su osvojile 36 mandata, tri manje od vladajuće kolalicije i sa strankama manjinskih naroda mogle bi formirati većinu.
Analatičari, međutim ocenjuju da je izvestan postizborni savez Đukanovićeve koalicije sa strankama manjinskih naroda.