Sudbinsko glasanje za Srbe
Mada i Srbi i Bošnjaci lokalne izbore 7. oktobra ocenjuju kao sudbonosne, u Srebrenici je par nedelja od glasanja gotovo idilična predizborna atmosfera.
Predizborni skupovi se održavaju svakodnevno i u najmanjem zaseoku, bilbordi su okačeni na svaku banderu ili slobodnu fasadu, ali u gradu koji je već 17 godina podeljen na dve vere, do sada nije zabeležen ni najmanji incident.
- Svaki narod je usredsređen na glasače svoje nacionalnosti. Za Bošnjake su ovi izbori ključni da se konačno pobedi srpska zajednica, i to su pokušali veštačkim dodavanjem birača. Srbi s druge strane žele da napokon izađu iz geta u gradu u kome predstavljaju većinu - objašnjava predsednik Kluba odbornika SNSD-a Slaviša Jovanović.
- Prvi put u istoriji sve srpske političke stranke su stale iza jednog kandidata, Vesne Kočević, sa željom da u Srebrenici napokon zavlada demokratija, a Srbi prestanu da budu satanizovani i građani drugog reda čija su i nerođena deca žigosana - veli Jovanović i dodaje da su šanse da Srbi preuzmu vlast mnogo veće od kada je propao pokušaj stvaranja veštačkog biračkog tela muslimana.
- U izborni inženjering, islamska verska zajednica uz pomoć ambasade SAD uložila je silan novac, ali i pored toga Srbi imaju oko 1.100 birača više. Nažalost, kako to obično biva, Srbima ne trebaju neprijatelji. Naprasno se pojavio nezavisni kandidat, Radojica Ratkovac koji lobira među izbeglicama po Srbiji, a objektivno može da dobije samo par stotina glasova. Nažalost i taj broj u Srebrenici može da bude presudan - veli Jovanović.
I predstavnici ostalih političkih partija u Srebrenici tvrde da je Ratkovac "ubačeni element", ali predsednik lokalnog SDS-a, Momčilo Cvjetičanin upozorava da se srpski glasovi rasipaju i na drugi način, a jedan je stvaranjem "crnogorske nacionalne manjine".
- Nažalost, mimo zakona, lokalna vlast je omogućila da i ove godine nacionalne manjine uđu u lokalnu skupštinu, mada su pre rata činili tek oko jedan odsto stanovništva, a zakon nalaže da ih je bilo najmanje tri posto. Registrovana su dva Crnogorca i jedan Poljak. Nažalost, i dalje je puno onih koji će zarad sopstvenih interesa žrtvovati nacionalne ciljeve i veru prodati za večeru - tvrdi Cvjetičanin.
Pobeda ili selidbaMiloš Milovanović
Miloš Milovanović, sekretar Boračke organizacije u Srebrenici, upozorava i da ukoliko Srbi ne pobede slobodno mogu da pakuju kofere.
|
Da je Srebrenica zaista pred sudbonosnim glasanjem u kome ništa drugo nije važno, najbolje pokazuje podatak da je pre samo dve nedelje centralnim ulicama prošetalo kuče držeći ljudsku nogu, ali ovom stravičnom događaju niko ne pridaje značaja.
Niti je to tema lokalnih medija, niti čaršijskih priča ili nagađanja. Priča o psu sa ljudskom nogom počinje i završava se konstatacijom "narkomanska posla".
Pri tom, čopor pasa lutalica i dalje bezbrižno šeta glavnom ulicom, a odmara se u hladovini na samo desetak metara od zgrade opštine.
Nije laž, nije varka...Da izbori u Srebrenici ipak ne prođu u previše ozbiljnom tonu, pobrinuo se kandidat za odbornika ispred Demokratskog narodnog saveza, Slobodan Maksimović koji je štampao neobičan propagandni materijal. |
- Tragedija je i što su ovo lokalni izbori u kojima se nije načela nijedna komunalna tema. Nigde se ne može čuti da je Srebrenica tri meseca bila bez vode, da već dva meseca curi kanalizacija u blizini osnovne i srednje škole ili što je toliko kučića u samom centru. Lokalni izbori u Srebrenici su izdignuti na najviši politički nivo, i to je najtužnija istina - kaže zabrinuto Miloš Milavanović, sekretar Boračke organizacije u Srebrenici.