"Jedino Srbi nisu žrtve"
Srbi su jedine civilne žrtve rata devedesetih kojima taj status nije priznat, rekao predsednik Srpskog narodnog veća Milorad Pupovac.
Predsednik Srpskog narodnog veća Milorad Pupovac rekao je u Zagrebu da su Srbi jedine civilne žrtve rata devedesetih kojima taj status nije priznat.
Na komemorativnoj sednici SNV-a u Zagrebu, na kojoj su odate počasti žrtvama "Oluje" i "Bljeska", ali i svim drugim ratnim žrtvama, Pupovac je istakao da zajedničke aktivnosti srpske zajednice i ministra veterana Predraga Matića treba da stvore pretpostavke za konačno davanja adekvatnih prava srpskim žrtvama i otkrivanje sudbine nestalih.
"Naša je obaveza da žrtvama damo pravo građanstva, zato udruženje porodica nestalih 'Protiv zaborava' nastoji da se to omogući", rekao je Pupovac.
"Sećamo se ljudi koji su žrtve rata i ratnih politika i koje se zbog ratne propagande i izbegavanja suočavanja s prošlošću ne spominju kada se sudi za ratne zločina, ali ni kad se obeležavaju ratna stradanja drugih", ocenio je Pupovac.
Ponovivši da je ustaški logor Jadovno matica svih kasnijih zločina, Pupovac je onima koji se bune što se navodno omalovažavaju stradanja Hrvata od 1941. do 1945, ili opravdavaju zločini nakon Drugog svetskog rata, poručio da su Srbi suviše ranjivi zbog stradanja iz 40-ih i 90-ih godina, da bi to učinili.
"Hrvati ne znaju kako je rat stvaran, ni kako su im susedi Srbi stradali, od gubitka posla i stana, do izbeglištva iz velikih gradova u male ili na ruralna područja, odnosno direktno u Srbiju ili Bosnu i Hercegovinu. Stradanja Srba po gradovima 1991. i 1992. godine nisu manja od stradanja Srba 1995. godine", rekao je Pupovac.
On je podsetio na komemoracije i obeležja podignuta u severnoj Dalmaciji, u selima Varivode, Gošići i Golubić, kao i u Donjem Selištu kod Gline i u Dvoru na Baniji, ali i u Vukovaru i to žrtvama koje su stradale pre nego što su u tom gradu počeli sukobi.
"Ne želimo da se komemoracije koriste u političke svrhe, bilo da to žele pojedinici iz Hrvatske ili Srbije, jer su stradanja sama po sebi strašna, pa ne treba manipulisati brojem žrtava ili povratkom ljudi", rekao je Pupovac.
Onima koji osporavaju ili ometaju pravo na obeležavanja stradanja žrtava od 1941. do 1945. i od 1991. do 1995. godine poručio je da ih oni "mogu usporiti, ali ne i zaustaviti u nameri da žrtve dobiju adekvatan status koji bi trebalo da imaju i njihova rodbina i potomci".
Komemorativne sednice na kojima se odaje počast stradalima u "Oluji", ali svim ratnim žrtvama, već se petu godinu održavaju u svim srpskim županijskim manjinskim većima u Hrvatskoj.
U Zagrebu su se tom prilikom okupili većnici zagrebačkog i drugih županijskih srpskih manjinskih veća, predstavnici srpskih organizacija, kao i predstavnici ambasade Srbije.
Najavljeno je da će na pravoslavnom groblju u Dvoru 8. avgusta biti održan parastos i komemorativni skup za nevino stradale srpske žrtve koje su pobijene na putu od Gline do mosta na Uni.