Dug je put do pravde
Direktor Dokumentaciono-informativnog centra Veritas Savo Štrbac tvrdi da odluka Vrhovnog suda Hrvatske kojoj je utvrđena odgovornost ove države za smrt devetoro srpskih staraca 28. septembra 1995. godine, u selu Varivode kod Knina "suštinski ništa ne znači" ni na preostale tužbe Srba, ali i kontratužbu za genocid koju je Srbija podnela protiv Hrvatske.
- Vrhovni sud je odlučio da ovo delo kvalifikuje kao "izvršen teroristički čin iz političkih namera s ciljem izazivanja straha, užasa i osećaja lične nesigurnosti građana" čime je utvrđena odgovornost na osnovu Zakona o odgovornosti za štetu nastalu usled terorističkih akata. To bi hipotetički značilo da su te ljude mogli da pobiju i članovi Al Kaide. Suština je da je Vrhovni sud Hrvatske po svaku cenu želeo da prizna da je u pitanju zločin hrvatskih oružanih snaga koji je bio deo udruženog zločinačkog poduhvata da se Hrvatska istrebi od Srba - kaže Štrbac.
Prema njegovim rečima, ova presuda bi mogla da označi i prekretnicu u daljim postupcima pred sudovima u Hrvatskoj, ali da "nije isključeno i da u ponovljenom postupku, niža sudska instanca ne ispoštuje stav Vrhovnog suda".
- Ti slučajevi su se događali u Hrvatskoj, posebno kada su Srbi bili oštećena strana - tvrdi Štrbac i dodaje da se do sada u Hrvatskoj vodilo oko 105 slučajeva u kojima je tužena država zbog ubistva bliskog rođaka, ali da je samo u jednom presuda pozitivno rešena.
- Reč je o jednom slučaju iz Gospića gde je lokalni sud još pre dve godine doneo presudu da je država kriva za ubistvo brata i sestre jednog čoveka. Međutim, on do danas nije dobio novac i taj slučaj se i dalje vuče po sudovima.
Štrbac naglašava da su svi drugi Srbi, koji su tužili državu ne samo izgubili sudske sporove, već na kraju morali da plate visoke sudske troškove.
- Ti troškovi su se kretali u rasponu od 9.000 do 99.000 kuna (od 1.200 do 10.000 evra), a najviše je do sada platila jedna žena iz Daruvara, oko 20.000 evra zbog čega je na kraju morala da proda i stan. Ta žena je tužila čoveka koji je zbog tog zločina i osuđen na 15 godina, ali je sud ustanovio da, iako je u to vreme bio pripadnik Hrvatske vojke, "to ubistvo počinio u slobodno vreme". Kada je njen advokat promenio optužnicu "da su ubijeni oružjem Hrvatske vojske", sud je ustanovio da je reč o pištolju koji je bio "ratni trofej iz perioda čišćenja terena Hrvatske vojske" - navodi Štrbac.
Troškovi
|