Glavaševe žrtve pripisali Srbima
Branimir Glavaš nije kriv za ubistva civila u Osijeku, za šta je pravosnažno osuđen na osam godina zatvora. Branko Lovrić, Bogdan Počuča i Petar Ladnjak, trojica od desetoro ubijenih u akciji Selotejp, te Đorđe Petković, ubijen u akciji Garaža, žrtve su "velikosrpske agresije"!
Tako, naime, stoji na spomeniku podignutom na levoj obali Drave, nadomak Kapelice mira, u čast poginulim braniteljima i civilima ubijenima u Osijeku tokom Domovinskog rata, piše "Jutarnji list".
"Ovim spomen-obeležjem odajemo počast braniteljima i sugrađanima - žrtvama velikosrpske agresije na Grad Osijek, Osječko-baranjsku županiju i Republiku Hrvatsku", doslovce stoji na spomeniku otkrivenom povodom Dana osječkih branitelja, 28. juna, piše list.
Nedopustivo
|
Među 397 "poginulih sugrađana", kako stoji na spomeniku, našla su se i imena onih za koje je sudskim presudama utvrđeno da su ubijeni u akcijama nazvanim Selotejp i Garaža, za koje je osuđen Branimir Glavaš i zbog čega u Mostaru izdržava zatvorsku kaznu.
Na popisu stradalih civila, "žrtava velikosrpske agresije", našla su se i imena Vukašina i Svetozara Bulata, te Save Pavitovića, ubijenih u Čepinu 1991. Za ta ubistva pravosnažno su osuđeni pripadnici Hrvatske vojske, Fred Marguš i Tomislav Dilber. Marguš je dobio 15 godina zatvora, a Dilber tri. Iako je predsednik gradskog Odbora za branitelje Miljenko Kolobarić na svečanom otkrivanju spomenika s imenima 1.327 poginulih branitelja i 397 "ubijenih sugrađana" rekao da se na prikupljanju podataka radilo više od tri godine, taj je posao obavljen ili neverovatno traljavo, ili krajnje tendenciozno, konstatuje "Jutarnji list".
Potpuno je nejasno kako su se imena nekih žrtva iz akcije Selotejp i akcije Garaža, kao i onih ubijenih u Čepinu, našla na spomeniku žrtvama velikosrpske agresije, a izostavljena su imena ostalih sedmoro ubijenih u akciji Selotejp, kao i ime Čedomira Vučkovića, koji je u garaži nadomak zgrade zapovedništva odbrane Osijeka bio prisiljen da pije akumulatorsku kiselinu, od čega je i preminuo.
Na spomeniku se ne nalaze ni imena još triju žrtava za čiju je likvidaciju takođe osuđen Fred Marguš. Takođe, među imenima 1.327 poginulih branitelja nalazi se i švajcarski novinar Kristijan Robert Vurtemberg, ubijen u Osijeku krajem 1991.
Mada istraga o njegovom ubistvu nikada nije sprovedena, u brojnim tekstovima u stranim medijima za to ubistvo je optuživan Eduard Flores, zapovednik Internacionalnog voda u sastavu 160. osječke brigade.
Imena britanskog fotografa Pola Dženksa, ubijenog u okolini Osijeka dok je istraživao sumnjivu Vurtembergovu smrt, međutim, nema na popisu civilnih žrtava.