Hrvatska nas i danas diskriminiše
Veljko Džakula, predsednik Srpskog demokratskog foruma (SDF) iz Zagreba, govori za "Vesti" o poražavajućoj činjenici da su Srbi u Hrvatskoj u jednako nezavidnoj poziciji bez obzira na to koja je politička opcija na vlasti. Jednako ih udara i levica i desnica, u pitanju su nebitne nijanse.
Zato Džakula o polugodišnjem trajanju nove SDP-ove vlasti govori sa neskrivenim razočaranjem. U startu su, kaže, prepoznali probleme Srba, ali dalje od toga nisu se makli. Ništa nisu učinili za povratničku srpsku populaciju i njihovu integraciju. Diskriminatorni zakoni, koji Srbe stavljaju u ponižavajući položaj građana drugog reda, i dalje su na snazi. Država i dalje podiže tužbe protiv povratnika koji, iz egzistencijalnih razloga, ne žive u obnovljenim kućama ili stanovima.
Možete li učiniti nešto da to sprečite?
- To je državni teror i kriminal. Bezuspešni su svi naši pokušaji da to zaustavimo. Ni predsednik i premijer nisu odgovorili na naša pisma u kojima smo ih upozorili na tu diskriminaciju. Takvo omalovažavanje bolo bi u oči i u zemljama koje se ne hvale svojom demokratijom.
Država traži od Srba da žive u obnovljenim kućama i kada su bez posla i bilo kakvih primanja?
- Parlament je doneo takav zakon koji je slep na egzistencijalne nevolje povratnika. Ako se drznu da odu u potragu za poslom, mogu očekivati tužbe u kojima država traži da joj vrate uloženi novac ili kuće. Tako im je država srušila kuće, potom nešto obnovila, a to sada traži nazad. To je perfidan način teranja ljudi i nastavak etničkog čišćenja. Lično sam išao kod državnog tužioca Mladena Bajića, koji je pokazao razumevanje za taj problem, ali je lopticu prebacio vladi koja, smatra on, treba da donese političku odluku koja bi takvu praksu eliminisala. Vlada i dalje mudro ćuti.
Srbi imaju loša iskustva i sa ranijim SDP-ovim vladama?
- Srbi uvek imaju nerealna očekivanja od tzv. hrvatske levice. Zahvaljujući njihovim glasovima SDP se održao u sedlu devedesetih godina. A ta stranka je našu podršku uvek bagatelizovala.
Moramo da shvatimo - bez obzira na to ko je na vlasti u Hrvatskoj, mi moramo da insistiramo na rešavanju naših problema. Nikako ne smemo da se zadovoljimo ministarskim i sličnim uhlebljenjima i da kao zajednica budemo taoci.
Mnogo se Srba iz Hrvatske skrasilo u zapadnim zemljama. Čini se da su oni posebno daleko "i od očiju i od srca".
- I njihov je odnos prema dedovini često komotan i nemaran. Ta će im se nebriga brzo obiti o glavu. Hrvatska se država već uknjižila na brojne parcele izbeglih Srba, a kada počne sistematičnije da primenjuje novi Zakon o zemljištu, mnogi će ostati bez svojih imanja. Sve to prolazi u tišini. Na jedan perfidan način Srbi se brišu - brišu se iz gruntovnica, prebivališta... A i oni kojih se to neposredno tiče ne dižu glas. A nikada ne bi smeli odustati od svojih imanja, od stanova, neisplaćenih penzija. Neka ostane trajno zabeleženo šta smo mi, kao narod, u "demokratskoj" Hrvatskoj imali i izgubili.
Očekujemo pomoć Beograda
|