Hrvati će biti najsiromašniji u EU
Kada za godinu dana postane članica Evropske unije, Hrvatska će biti na dnu lestvice prema bruto nacionalnom dohotku po stanovniku i pariteti kupovne moći.
Prema poslednjim podacima koje je objavio Eurostat, statistički zavod Evropske komisije, u odnosu na prosek Evropske unije, iza Hrvatske jedino su Letonija, Rumunija i Bugarska, a sve preostale 24 države članice, prema tom kriterijumu, su bogatije od Hrvatske.
Ko je najbogatiji?Najbogatiji u EU i dalje je Luksemburg, sa čak 274 posto BDP-a u odnosu na EU prosek, a slede ga Holandija sa 131 i Austrija sa 129 posto. Evrostat objašnjava da u Luksemburgu radi mnogo državljana susednih zemalja članica EU koji doprinose ukupnom BDP-u, ali oni ne sudeluju u zbrajanju BDP-a po glavi stanovnika. Zbog toga je postotak za Luksemburg tako velik. |
Ovi podaci pokazuju zabrinjavajući trend u poslednje dve godine jer, kako Hrvatska ide prema punpravnom članstvu, razlika u odnosu na ostale zemlje EU se povećava umesto da se smanjuje.
Prema podacima za 2008. i 2009. godinu, hrvatski BDP po stanovniku bio je na nivou od 64 posto proseka 27 država članica EU. Tada je Hrvatska iza sebe ostavila čak sedam država članica, uključujući i Poljsku i Mađarsku.
Najnoviji podaci pokazuju da su po tom indeksu bogatstva iza Hrvatske, sa 61 posto EU proseka, jedino najsiromašnije zemlje EU - Bugarska, Rumunija i Letonija.
Ispred poslednje je za samo tri posto. Naime, Letonija je za samo godinu dana smanjila razliku u odnosu na EU prosek za neverovatnih sedam posto nakon što je uvela i sprovela stroge mere štednje i reformi nakon krize 2008.
Zato se očekuje da će i Letonija, ako se taj trend nastavi, brzo prestići Hrvatsku, koja će tada ostati u grupi sa Bugarskom i Rumunijom kao najsiromašnijim državama EU.
Iako je po indeksu BDP-a po stanovniku dva puta siromašnija od Austrije, Hrvatska je po istom merilu dva puta ispred Srbije. U odnosu na susednu Sloveniju, sada već dobro integrisanu članicu EU, Hrvatska ne zaostaje mnogo, samo 23 posto.
Ako bi se poredile sa prosekom EU, nakon Hrvatske najbolje stoje Crna Gora sa 43 posto, Makedonija sa 36, a slabije su Srbija sa 35, Albanija sa 31 i Bosna i Hercegovina sa 29 posto.