I Srpkinje konačno traže istinu
Republika Srpska bi uskoro trebalo da dobije Udruženje žena žrtava u proteklom ratu. Ovakva udruženje već godinama postoje u Federaciji BiH i njihove članice su vrlo aktivne u medijskom i javnom životu pa njihovi potezi izazivaju veliku pažnju.
Prema rečima Nedeljka Mitrovića, predsednika Organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila RS, u toku su pripreme za osnivanje udruženja žena koje bi trebalo da se bori za pravdu i insistira na kažnjavanju zločinaca.
Prema raspoloživim podacima, broj Srpkinja koje su na razne načine zlostavljane tokom rata kreće se u rasponu od 10.000 pa čak do 20.000. Ovde se ubrajaju i one žene koje su prošle torturu kroz brojne logore u Federaciji BiH.
- Formiranjem ovog udruženja omogućićemo ženama žrtvama rata iz Srpske da se direktno obraćaju nadležnim institucijama u potrazi za istinom i kažnjavanjem onih koji su ih zlostavljali.
Srpkinje žrtve iz proteklog rata godinama su bile potisnute u drugi plan. S druge strane, postoje udruženja žena iz Federacije BiH koje maksimalno koriste udruženje, kako bi u međunarodnim krugovima kreirale sliku da su samo te žene bile zlostavljane - kaže Mitrović.
Prema njegovim rečima, slična bošnjačka udruženja već godinama rade na stvaranju iskrivljene slike o događjima u prethodnom ratu, a cela ta priča začeta je još za vreme sukoba kada je tezu o desetinama hiljada silovanih Bošnjakinja u svet plasirao Haris Silajdžić.
Dželati pod maskama
Aktivna udruženja žrtava iz Republike Srpske raspolažu podacima da je najviše Srpkinja zlostavljano na području Sarajeva, a da je najviše silovanja počinjeno početkom rata. Postoje mnoga svedočenja o tim zlodelima u kojima se navodi da su zlostavljači često nosili maske, i oslovljavali se nadimcima. |