Rodni listovi postaju trajni
Zakonski propisi u Republici Srpskoj i Federaciji BiH koji se tiču izdavanja rodnih listova konačno su istovetni, pa sada državljani BiH koji su rođeni na teritoriji oba entiteta taj dokument više neće morati da vade svakih šest meseci.
Do početka maja takva mogućnost postojala je samo za one građane koji su rođeni na teritoriji RS, ali u međuvremenu je promenjen Zakon o matičnim knjigama Federacije BiH i on je stupio na snagu.
Prema tim izmenama, rodni list i ostali izdaci iz matičnih knjiga mogu se izvaditi samo jedanput i tako postaju trajni dokumenti.
Sporazum dva entiteta
Sledeći korak u ovom procesu jeste da se svim građanima omogući da svoje rodne listove vade u mestu prebivališta, odnosno da ne moraju više ići u grad u kojem su se rodili da bi dobili taj dokument. To bi trebalo da bude omogućeno nakon što RS i FBiH potpišu sporazum kojim će biti povezane baze podataka. |
Vađenje rodnog lista svakih šest meseci stvaralo je ogromne i nepotrebne gužve, naročito u letnjim mesecima kada su naši zemljaci iz dijaspore na odmoru u BiH. U tim mesecima pojačano su se izdavali rodni listovi i zbog upisa na fakultete i srednje škole pa je to stvaralo dodatne gužve i probleme.
Osim toga, veliki broj građana RS koji danas živi i radi u tom entitetu rođeni su na teritoriji FBiH i, svaki put, kada bi im bio potreban rodni list za različite namene, morali su da idu u mesto rođenja i vade novi jer im je stari važio samo šest meseci.
- Tek smo na početku sprovođenja zakona. Moramo da se pripremimo da nabavimo nove obrasce i matične knjige. Dokumenta će se izdavati na posebnim obrascima koji će biti zaštićeni i imati posebnu formu. Rodni listovi biće trajni, a svi ostali dodatni podaci koji budu potrebni u neke druge svrhe ići će preko potvrde ili odluke u zavisnosti od toga koja institucija taj dokument traži - kažu u federalnoj vladi.
Većina građana još uvek nisu upoznati sa ovom odlukom, ali oni koji znaju za taj problem pozdravljaju izmene zakonskih rešenja.
- To je dobra stvar, jer sam proteklih nekoliko godina morao više puta da idem u Federaciju BiH samo da bih izvadio rodni list koji sam već ranije vadio i napravio nekoliko kopija. Nijedna institucija ne priznaje kopije i traži originale, pa sam vadio novi rodni list i kad sam podnosio zahtev za pasoš i kad sam se upisivao na fakultet i za još nekoliko stvari što je izazivalo dodatne troškove - kaže Dragan Ristić koji studira u Banjaluci, a rođen je u Gradačcu u FBiH.
Dakle, mnogi naši zemljaci koji ovog leta treba da u BiH izvade rodni list sada mogu da budu sigurni da će dokument koji izvade biti trajan, nevezano od entiteta u kojem su se rodili, što bi trebalo da bude jedna glavobolja manje u eventualnim obavezama koje ih očekuju.