U Makedoniji nije rat, al' kao da jeste
Od rata je Makedonija prilično daleko, ali je politička zategnutost velika. Srbi u takvoj situaciji uvek imaju razloga da strahuju jer žive na rubnim područjima, a deo u enklavama. Siguran sam da će počinioci monstruoznih ubistava biti uhapšeni, a da li je reč o etnički motivisanim zločinima ne mogu da potvrdim, osim da za tako nešto izvučem zaključke iz ponašanja medija, političara i velikog angažovanja stranih ambasada, kaže u razgovoru za "Vesti" Ivan Stoilković, predsednik Demokratske partije Srba u Makedoniji.
Hoće li ubice petorice Makedonaca uskoro biti uhapšene? Da li je reč o etnički motivisanim zločinima?
- Najbitnije je da počinioci budu uhvaćeni. Ovi zločini su strašni. Tako svirepa ubistva nisu se događala ni za vreme rata. To je van svake pameti, zdrav razum ne može da dokuči zašto bi neko tako nešto počinio. Ne znam da li je reč o etničkim ubistvima, ali o tome postoje indicije i u izveštavanju medija, ponašanju političara i velikom angažovanju stranih ambasada. Sve to navodi na razmišljanja da je ipak reč o etničkoj pozadini.
Obeležili Vaskrs- I ove godine Srbi su tradicionalno išli na liturgije u srpskim hramovima. Iako je padala kiša, na bogosluženja je došao veliki broj ljudi - kaže Stoilković. |
Nakon svirepih ubistava, mnogi su komentarisali da je Makedonija na ivici međuetničkog rata. Da li je to tačno?
- Makedonija je od rata prilično daleko, ali je politička zategnutost ogromna. Veliki je uticaj međunarodne zajednice. Ovakvi događaji doprinose stvaranju atmosfere lova na veštice, te prema tome i do političke destabilizacije do koje je veoma lako doći. Opet, ne verujem da će doći do oružanih sukoba, ali će politička atmosfera biti kao da je baš takvo stanje.
Imaju li Srbi razloga za strah u ovakvoj situaciji?
- Srbi, kao i svi drugi građani Makedonije imaju razloga da strahuju, mi posebno jer smo manjina koju u takvim okolnostima čeka život u enklavama. Neki misle da je taj moj stav preoštar, a ja smatram da se niko u Srbiji, Makedonijom i položajem Srba u Makedoniji ne bavi ozbiljno.
Ozbiljna temaTeško je objašnjavati ljudima koji ne žele da rade svoj posao, da je Makedonija ozbiljna tema. To je, objektivno, vrlo ozbiljno političko i geopolitičko područje. O činjenici da se ogroman uticaj Amerike na Kosovu preliva i na nas da ne govorim - podseća sagovornik "Vesti". |
Koleginica, poslanik u Sobranju Makedonije, nedavno Vam je poručila da se selite na Kosovo jer ste skrenuli pažnju na to da se Kameni most u Skoplju zove Dušanov most?
- To je bilo pre izbora, i atmosfera je bila napeta. Hteo sam da ih upozorim da prestanu s falsifikatima, da ne mogu izbrisati istoriju i da se Kameni most, između ostalog zove i Dušanov most, kako ga dobar deo stanovništva i zove. Nisam ni slutio da će žena tako da skoči na mene i da izgovori sve. Poručila mi je da se odselim na Kosovo, ali poruka je politički glasila da idemo tamo gde Srbima nema života. Napad je usledio od stranke bivših komunista, koji su verovatno bili ljuti što nismo hteli sa njima u koaliciju.