Prefiks "bosanski" uskoro nestaje iz imena svih gradova u RS?
Dvojni nazivi većine opština i gradova u Bosni i Hercegovini uskoro će postati prošlost. Unutar BiH ne postoji politička saglasnost trebaju li neke od njih nositi predratne ili nove nazive.
Međutim, odluke Ustavnog suda BiH su nesporne i moraju se provoditi, pa će se tako uprkos višegodišnjem protivljenju bošnjačkih i hrvatskih političkih predstavnika, opštine u RS-u, koje su do rata nosile odrednicu “bosanski”, ubuduće morati nazivati novim imenima u kojima je spomenuta odrednica izbrisana ili zamenjena drugom.
Novo ime
Prošlogodišnja odluka Ustavnog suda BiH je vezana uz neustavnost odredbi Zakona o jedinstvenom matičnom broju BiH. Odgovarajući na zahtev 76 zastupnika Narodne skupštine RS-a, Ustavni sud BiH je doneo odluku kojom nalaže državnom Parlamentu da u roku od pola godine u spomenuti zakon ugradi samo one nazive opština koji su važeći u RS-u.
Tako će iz ovog zakona biti izbrisani nazivi “Bosanski Brod”, “Bosanski Šamac”, “Bosanski Novi”, “Bosanska Dubica”, “Bosanska Gradiška”, a umesto njih navešće se novi “Brod”, “Šamac”, “Novi Grad”, “Kozarska Dubica” i “Gradiška”. Iz zakona o jedinstvenom matičnom broju, a kasnije sigurno i iz drugih propisa, brisaće se i naziv “Skender Vakuf”, jer se ta opština po aktualnim propisima u RS-u sada zove “Kneževo”.
Osim ovih, uklanjaju se i dvojna imena opština koje su nastale entitetskom podelom predratnih opština. U praksi su do sada primenjivani dvojni nazivi, odnosno imena predratnih opština iz kojih su nastale nove opštine i sadašnja imena. Takav je slučaj, između ostalih, s opštinama Odžak/Vukosavlje, Gračanica/Petrovo, Bosanska Krupa/Krupa na Uni, Ključ/Ribnik, Jajce/Jezero, Stolac/Berkovići, Kalesija/Osmaci...
Prozor i Rama
Takođe, predloženim izmenama Zakona o jedinstvenom matičnom broju BiH iz ovog propisa brišu se neustavni nazivi opština s “prefiksom srpski”. Oni su u praksi odavno zamenjeni drugim nazivima, odnosno odrednicama.
Međutim, Zakon o jedinstvenom matičnom broju BiH nije jedini propis u kojem su navedeni dvojni nazivi opština. “Prefiks bosanski” će vremenom očigledno potpuno nestati iz upotrebe naziva opština u RS-u. Šta će biti s dvojnim nazivima opština u Federaciji koji se godinama primenjuju, za sada niko ne želi da nagađa, budući da ne postoji odluka Ustavnog suda ili bilo koji drugi propis koji bi bilo koji od tih naziva dovodio u pitanje. Tako će i ubuduće jedan te isti grad Bošnjaci nazivati Prozorom, a Hrvati Ramom. Slično je i s Gornjim Vakufom, odnosno Uskopljem.
Nove podele u BiH?Predlog izmena Zakona o jedinstvenom matičnom broju BiH o kojima će se raspravljati u državnom Parlamentu obuhvataju i novu organizaciju registracijskih područja za matične brojeve. Po novom predlogu, područja su usklađena s teritorijalnom podelom BiH, što znači da bi unutar jednog registracijskog područja bile samo opštine iz jednog entiteta, a ne iz oba, kao što je sada slučaj. Ovakvo rešenje će mnogi zastupnici sasvim sigurno protumačiti kao novo jačanje entitetske podele BiH. |