CG: SPC traži pomoć međunarodnih institucija
Eparhijski savet Mitropolije crnogorsko-primorske Srpske pravoslavne crkve saopštio je danas da će možda zatražiti pomoć međunarodnih institucija ako u Crnoj Gori bude nastavljena praksa odbijanja zahteva za privremeni boravak sveštenika bez crnogorskog državljanstva.
Savet je apelovao na crnogorsko Ministarstvo unutrašnjih poslova da "prekine nezakonitu praksu" odbijanja zahteva za privremeni boravak "nekoliko desetina sveštenika i monaha" bez državljanstva Crne Gore.
"Ukoliko se nastavi ovakav progon crkve, nije isljučeno da će Mitropolija zatražiti pomoć od međunarodnih institucija za ljudska prava", navodi se u saopštenju sa sastanka najviših crkvenih tela Mitropolije.
Iz crnogorske vlade ranije je u više navrata saopšteno da je neophodno da se Mitropolija crnogorsko-primorska registruje na teritoriji Crne Gore kako bi njeni sveštenici, bez državljanstva, dobili dozvolu za boravak.
Mitropolija odbija da se registruje, takav stav crnogorskih vlasti karakteriše kao "ucenu" i ocenjuje da je insistiranje na registraciji po postojećem Zakonu o položaju verskih zajednica iz 1977. godine "nezakonito, jer je taj akt izričit da se takva evidencija ne traži od tradicionalnih crkava, već od novoformiranih verskih zajednica".
Eparhijski savet Mitropolije crnogorsko-primorske saopštio je i da očekuje od crnogorske vlade da što pre pripremi i zaključi "temeljni ugovor" sa Srpskom pravoslavnom crkvom u Crnoj Gori, "u istom obimu i sadržaju prava", kao što je to urađeno sa Rimokatoličkom crkvom i Islamskom i Jevrejskom zajednicom.
Najviša crkvena tela Mitropolije zahtevaju od vlade da ugovor sa SPC-om ne "diskriminiše" tu crkvu u odnosu na pravni položaj koji su dobile ostale verske zajednice u Crnoj Gori.
Vlada Crne Gore potpisla je 2011. godine temeljni ugovor s Vatikanom, a krajem januara sporazumima je precizirala položaj Islamske i Jevrejske zajednice.