Kako su se prodavali lažni pasoši (VIDEO)
Svim uhapšenima zbog izdavanja lažnih hrvatskih pasoša srpskim mafijašima određen istražni pritvor. Snimak "ugovaranja posla" postavljen na Jutjub.
Kao organizator grupe koja je srpskim mafijašima izdavala lažen putovnice, označen je Zvonko Šendulović (58). Osim njega, osumnjičeni su i osječki policajci Bruno Margaretić i Zoran Rudnički, kao i službenik hrvatskog konzulata u Tuzli Marijan Dominković. Šendulović, čiji je identitet potvrdio hrvatski MUP, svoj je "biznis" sa dokumentima čak reklamirao i na Jutjubu, piše Jutarnji list.
Međutim, istražni sudija Županijskog suda Jadranka Mandušić, koja je svima koji su hapšeni odredila jednomesečni istražni zatvor, ujedno je odredila i da svi iz tog pritovra mogu da izađu ako plate kauciju. Ona je za "mozak" te operacije Šendulovića odredila kauciju od milion kuna, a za ostale 750.000 kuna.
Šendulović je inače hrvatski državljanin s prebivalištem u Zagrebu, ali je rođen u BiH, gde je već duže i boravio.
Istražni zatvor određen je i za odbeglog srpskog državljana Darka Gojića, za kojim je raspisana poternica, dok je takođe uhapšena službenica konzulata Marinka Tupaja nakon ispitivanja u tužilaštvu puštena da se brani sa slobode.
Kako Jutarnji list nezvanično saznaje ona je odmah sve priznala policiji i pristala na saradnju u vezi istrage o lancu falsifikovanja hrvatskih pasoša.
Ovako izgleda lanac prodaje pasoša
A taj lanac išao je sledećim tokom: Šendulović je od dvojice policajaca iz Osijeka, kao i njihove koleginice iz Zagreba, dobijao podatke o osobama koje nisu izrađivale putne isprave, mahom srpskim izbeglicama, koje su imale hrvatsko državljanstvo. S tim podacima, uz falsifikovane punomoći tih osoba, Šendulovićev “operativac” Darko Gojić vadio bi njihova originalna državljanstva i izvode iz matičnih knjiga rođenih. Pritom je te osobe najčešće odjavljivao iz Hrvatske, te ih zajedno sa Šendulovićem prijavljivao u BiH.
Šendulović je zatim od zainteresovanih pripadnika kriminalnog miljea u startu uzimao 50 posto dogovorene cene, koja se kretala od 10.000 do 50.000 evra po dokumentu, u zavisnosti od brzine izdavanja i drugim okolnostima. Zatim je sa fotografijama kriminalaca i državljanstvima njima pravio lažne lične karte, da bi se potom predali i kompletni papiri neophodni za pasoš.
Da ništa ne krene naopako u Zagrebu se, kako se sumnjiči, brinula Radojka Cvetković, a u BiH Marijan Dominković i Marinka Tupaja, koji su bili zaduženi za izdavanje pasoša u kozularnim ispostavama u Orašju i Usori. |